"Suriye'de ne işimiz var" diyenlere Abdulkadir Selvi'den cevap!

İdlib'den gelen kahreden şehit haberleri 'Suriye'de ne işimiz var?' tartışması yeniden alevlendi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesinde bu soruyu cevaplayarak "Türkiye, Suriye’de değildi. Ama Suriye, Türkiye’nin içindeydi." diyerek yazısını noktaladı.

"Suriye'de ne işimiz var" diyenlere Abdulkadir Selvi'den cevap!

Şehit ailelerinin metanetini korumaya çalışırken bazılarının 'Suriye'de ne işimiz var?' diyerek yaraları kaşımakla uğraştığını söyleyen Abdülkadir Selvi, " Türkiye, Suriye’de değilken ne olmuştu?" diye sordu ve cevabını da kendisi verdi. Selvi yaşanan acı olayları hatırlattı.

İşte Abdulkadir Selvi'nin o yazısı

'SURİYE'DE NE İŞİMİZ VAR' DİYENLERE

Ateş düştüğü yeri yakıyor. Şehit cenazelerinde yüreği yanan anneleri, babaları, eşleri, çocukları ve kardeşleri gördükçe yüreğimize kan damlıyor. Şehit aileleri metanetini korumaya çalışıyor ama birileri “Suriye’de ne işimiz var?” diye yaraları kaşımakla uğraşıyor.

Peki o zaman, bakalım Türkiye, Suriye’de değilken ne olmuştu?

Reyhanlı: 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı Hatay’da düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 52 kişi öldü, 146 kişi yaralandı.

Gaziantep: 20 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep’te DEAŞ’ın kına gecesine düzenlediği canlı bomba saldırısında 56 kişi hayatını kaybetti.


Suruç: 20 Temmuz 2015’te Suruç’ta düzenlenen bombalı intihar saldırısında 34 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Ankara Garı: 10 Ekim 2015’te Ankara Garı kavşağında Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı gerçekleştirildi. 109 kişi hayatını kaybetti, 500 kişi yaralandı.

Ankara Merasim Sokak: 17 Şubat 2016’da Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarına bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 29 kişi yaşamını yitirdi, 61 kişi yaralandı.

Ankara Güvenpark: 13 Mart 2016 tarihinde Kızılay Güvenpark’ta Çevik Kuvvet ekibi ve sivil vatandaşları hedef alan intihar saldırısında 38 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı.

İstanbul Sultanahmet: 12 Ocak 2016’da Sultanahmet Meydanı’nda turistleri hedef alan intihar saldırısında 12 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Beşiktaş: 10 Aralık 2016’da İstanbul Beşiktaş’ta Beşiktaş-Bursaspor maçı çıkışında Vodafone Park ve Maçka Demokrasi Parkı içinde gerçekleştirilen iki ayrı bombalı intihar saldırısında 38’i polis olmak üzere 48 kişi yaşamını yitirdi, 166 kişi yaralandı.

İstanbul Reina saldırısı: 2016’yı 2017’ye bağlayan yılbaşı gecesi 1 Ocak 2017 tarihinde DEAŞ’lı terörist Maşaripov’un Reina gece kulübüne yaptığı silahlı saldırı sonrasında 39 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

Ne oldu? Siviller başta olmak üzere 417 kişi hayatını kaybetti, bin 168 kişi yaralandı.

Hendek Savaşları: Suriye’de sözde Kanton ilan eden PKK, aynı yönetimi Türkiye’de kurmak için 8 Ağustos 2015’de Hendek savaşlarını başlattı. Cizre, Şırnak, Sur, Silopi, Yüksekova, Nusaybin ve Dargeçit’te hendekler kazıp kalkışma girişiminde bulanan PKK ile aylarca süren mücadele sonunda 793 güvenlik görevlisi şehit oldu. PKK eğer başarılı olsaydı Suriye ile Türkiye’deki terör koridoru birleştirilecek, Türkiye bölünecekti.

Son söz: Türkiye, Suriye’de değildi. Ama Suriye, Türkiye’nin içindeydi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Nedim Şener: Orhan Kavuncu İP mitinginde Nedim Şener: Orhan Kavuncu İP mitinginde
Deniz Zeyrek: Tercih bizim Deniz Zeyrek: Tercih bizim
Orhan Uğuroğlu: Hangisi kara lekedir müslümanlar için? Orhan Uğuroğlu: Hangisi kara lekedir müslümanlar için?
Osman Diyadin: Erdoğan sırat köprüsünden geçerken Osman Diyadin: Erdoğan sırat köprüsünden geçerken
Cem Küçük: Büyük güç rekabetinde artık Türkiye de var Cem Küçük: Büyük güç rekabetinde artık Türkiye de var
Abdulkadir Selvi: Muharrem İnce'nin 29 Ekim hazırlığı Abdulkadir Selvi: Muharrem İnce'nin 29 Ekim hazırlığı
SON HABERLER
Kanuni’den günümüze.. Şimdi ‘İslamofobi’ pençesindeki Macron’un ülkesi Fransa’nın bizim için anlamı… Kanuni’den günümüze.. Şimdi ‘İslamofobi’ pençesindeki Macron’un ülkesi Fransa’nın bizim için anlamı…
Erdoğan başka bir Türkiye hikâyesi yazmaya soyundu Erdoğan başka bir Türkiye hikâyesi yazmaya soyundu
İktidarın kur lafına güvenenler ne hissediyor? İktidarın kur lafına güvenenler ne hissediyor?
HDP ile ilgili bazı sorular HDP ile ilgili bazı sorular
İslam’ı savunmak ama nasıl? İslam’ı savunmak ama nasıl?
Mustafa Sarıgül bugün yola çıkıyor Mustafa Sarıgül bugün yola çıkıyor
Suriyelilere bu tavizin sebebi ne? Suriyelilere bu tavizin sebebi ne?
İYİ Parti’de “Çerkesçilik” mi yapılıyor yoksa FETÖ’cülük mü? İYİ Parti’de “Çerkesçilik” mi yapılıyor yoksa FETÖ’cülük mü?