ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Rusya’da akaryakıt fiyatlarını artıran şirketlere vergi uyarısı

Rus'da petrol şirketlerinin halkın alım gücünün üzerinde fiyat artışına gitmesi üzerine Rusya hükümeti petrol şirketleriyle akaryakıt ücretlerinin sabitlenmesi ve düşürülmesi konusunda anlaşmaya vardı. Fakat anlaşmaya rağmen fiyatlarda düşüş yerine artış devam edince Duma şirketlere vergilerinin artırılacağı uyarısında bulundu.

Rusya’da akaryakıt fiyatlarını artıran şirketlere vergi uyarısı
08 Haziran 2018

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak, petrol şirketleri ile fiyatların sabitlenmesine ve düşürülmesine ilişkin anlaşmanın yerine getirilmemesi halinde hükümetin Duma’ya petrol ürünleri ile ilgili vergilerin artırılmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.
2018 yılının başından beri akaryakıt fiyatları yüzde 8 oranını aştı. Motorinde de bu artış yüzde 8,5 oldu. Benzin fiyatları 45 rubleyi (2,90 TL) aşarken, Haziran başından beri benzin ve motorin fiyatları yüzde 1 oranında artış gösterdi. Rus halkının alım gücüne karşı pompa fiyatlarının artış göstermesi nedeniyle Rusya hükümeti petrol şirketleriyle akaryakıt ücretlerinin sabitlenmesi ve düşürülmesi konusunda anlaşmaya vardı. Fakat anlaşmaya rağmen fiyatlarda düşüş yerine artış seyri sürdü. Bunun üzerine Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak, petrol şirketlerini zora sokacak bir açıklama yaptı. Kozak, petrol şirketlerinin fiyatları sabitlememesi halinde Rusya Federal Meclisinin alt meclisi olan devlet Duma’sına yasa teklifi götüreceklerini söyledi. Petrol ihracatında vergi artışını öngören yasa tasarısını fiyatların sabitlenmemesi durumunda meclise götüreceklerini belirten Kozak, “Biz de bu durumun gerçekleşmemesini umuyoruz” dedi.

Benzer Haberler