ÇOK OKUNAN YAZARLAR

OHAL zamanı Polis WhatsApp mesajlarınıza bakabilir mi?

OHAL kapsamında gözaltın alındığınız zaman kolluk kuvvetleri cep telefonunuzu incelemeye alabilir fakat burada önemli olan eğer telefonda şifreniz varsa bunu söylemek zorunda olmadığınızdır. Burada sizi polisler zorlayamaz burada Anayasa Hakkınız olan 'Susma' hakkını kişi kullanabilir. Avukat İlknur Türker açıklamalarda bulundu.

06 Nisan 2018

Cevapla Tv Uzmanı Avukat İlknur Türker,  Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında vatandaşları bilgilendirmek amacı ile Cevapla Tv kamerasının karşısına geçti. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında polisin yetkileri nelerdir? Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Vatandaşların yapması gerektiği şeyler nelerdir? Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Polislerin telefonları kontrol edebildiğini buna WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaların dahil tüm yetkilerini olduğunu dile getirdi. 

"Kolluk gücü yaptığı arama neticesinde eğer kuvvetli bir şüphe oluşmuşsa, cep telefonunuza el koyabilir."diyen Türker sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Whatsapp mesajlarınıza ulaşmak isteyebilir, rehberinize ya da gönderilen ve alınan mesajlara ulaşmak isteyebilir. Ancak whatsapp uygulamanızda ya da belgelerinizde her hangibir şifreleme işlemi varsa bu şifreyi vermeniz için sizi zorlayamaz."

Türker, susma hakkının anayasal bir hak olduğununun altını çizdi:

"Bu anayasal bir özgürlük olan, temel hak ve özgürlükler içinde yer alan susma hakkının ihlali demektir. Susma hakkının ihlal edilmesi demek kötü muamele ya da işkence ile eş anlamlıdır."

Türker, polisin el koyduğu telefondaki bilgilerin tamamının telefon sahibi aleyhine delil olarak kullanabileceğini de hatırlattı:

"Yalnız şunu da söylemek gerekir, kolluk kuvvetleri bu bilgilere kendi imkanları doğrultusunda ulaşabiir. Bu durumda tespit ettiği delilleri de aleyhinizde delil olarak kullanabilecektir. "

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler