Nihat Zeybekci, heyelan bölgesinde

Cumhur İttifakı’nın AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, toprak kaymasından zarar gören vatandaşlarla bir araya geldi. Konunun üzerinde hassasiyetle durulduğunu belirten Zeybekci, mağduriyetlerin devlet tarafından en hızlı şekilde giderileceğini bildirdi.

Nihat Zeybekci, heyelan bölgesinde

Cumhur İttifakı’nın AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, toprak kaymasından zarar gören vatandaşlarla bir araya geldi. Konunun üzerinde hassasiyetle durulduğunu belirten Zeybekci, mağduriyetlerin devlet tarafından en hızlı şekilde giderileceğini bildirdi.
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, toprak kayması nedeniyle 20’den fazla evin can güvenliği nedeniyle boşaltıldığı Bornova’ya bağlı Eğridere Mahallesi’ne giderek incelemede bulundu. Yetkililerden bilgi alan Zeybekci, vatandaşlarla görüştü. Geçmiş olsun dileklerini ileten Zeybekci, can kaybı yaşanmamasının en büyük tesellileri olduğunu ifade etti.
Vatandaşların mağduriyetinin en hızlı şekilde giderileceğini, kaymanın yaşandığı alanın çevresinde yeni bir toprak hareketi oluşabileceği ihtimalinin incelendiğini aktaran Zeybekci, şöyle devam etti:
"AFAD, kaymakamlık, valilik konunun üzerinde hassasiyetle duruyor. Emin olun ki devlet bunu en hızlı şekilde çözer. Devlet afetlerden sonra şehirler yaptı; Van’ı, Simav’ı, Dinar’ı, heyelan bölgelerindeki köyleri yeniden inşa etti. Gerekli çalışma tamamlandıktan sonra evleri yıkılan vatandaşlarımızın evleri mutlaka yapılır, çok hızlı çalışılarak çözüm getirilir. Evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlarımız ilk etapta bir yere taşınacaklar, devletten kira yardımı alacaklar, hayvanları için de bir yer mutlaka yapılacak. Buradaki hafriyatla, yüksek yapılaşmayla, doğal dengenin bozulmasıyla ilgili de araştırma yapılıyordur."
Vatandaşların talep ve beklentilerini dinleyen, bölgeye ilişkin imarın halen belediyede beklediğini ve binaların ruhsatsız olduğunu, kaymanın bölgedeki hafriyat sonrası gerçekleştiğini öğrenen Zeybekci, "Bu bölge 3-4 katlı yapılaşmaya, yoğun yapılaşmaya müsait değil. Zemini sağlam değil. Bir kardeşiniz olarak uyarıyorum. İmarla ilgili düzenlemenin yapılması lazım. Köy evi, yüksek olmayan yapılaşma problem yaratmaz, yüksek ve yoğun yapılaşmaya izin verilmemesi gerekir” diye konuştu.

Sporcularla buluştu
Öte yandan, Tarım Spor Kulübü’nün organizasyonunda güreşçilerle Bayraklı’da bir araya gelen Zeybekci, çocukluğunda çevre köylerdeki yağlı güreş müsabakalarını izlemek için saatlerce yürüdüklerini aktardı.
Sporla büyümelerinin çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutacağına vurgu yapan Zeybekci, İzmir’e yönelik projeleri arasında 25 bin nüfus yoğunluğuna bir spor salonu, 50 bin nüfus yoğunluğuna ise bir yüzme havuzu yer aldığını bildirerek şöyle konuştu:
"200 spor salonu yapacağız; ayrıca çocuklarımızı spora yönelten amatör kulüplerimiz başta, tüm kulüplerimizi de destekleyeceğiz. Atatürk Stadı’nın bulunduğu yere, altında her türlü spor branşlarının yapılabildiği, en modern şekilde donatılmış Atatürk Olimpiyat Stadı’nı, ayrıca Türkiye’nin ilk veledromunu yapacağız. Belediyenin bunları yapması zor değil. İzmir, şampiyonların çıktığı bir şehir olacak. Hayalimiz bu."
İzmir’de 1 Nisan’dan itibaren bir seferberlik başlatarak destan yazacaklarını aktaran Zeybekci, kanalizasyon, ulaşım, trafik, altyapı, çöplerin doğaya atılması, yeşil alan eksikliği gibi şehre yakışmayan sorunların hızla gündemden kaldırılacağını söyledi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın kayınvalidesi son yolculuğuna uğurlandı Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın kayınvalidesi son yolculuğuna uğurlandı
Hatay'da kendisini yakmaya çalışan seyyar satıcının domateslerini  belediye başkanı sattı Hatay'da kendisini yakmaya çalışan seyyar satıcının domateslerini belediye başkanı sattı
Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı
Kahramanmaraş’ta sarımsak hasadı başladı Kahramanmaraş’ta sarımsak hasadı başladı
Kırıkhan’da buğday hasadına başlandı Kırıkhan’da buğday hasadına başlandı
AA muhabiri Abdülkadir Nişancı gözyaşları içinde toprağa verildi AA muhabiri Abdülkadir Nişancı gözyaşları içinde toprağa verildi
SON HABERLER
Kars’ta tarihi hamamların restorasyon çalışmaları durdu Kars’ta tarihi hamamların restorasyon çalışmaları durdu
Aydın’da çiftçiler pamuk primlerindeki değişikliğe isyan etti Aydın’da çiftçiler pamuk primlerindeki değişikliğe isyan etti
Bu ceza ne, teşekkür mü ediyorsunuz! Bu ceza ne, teşekkür mü ediyorsunuz!
Konya'da uyuşturucu operasyonu: 8 gözaltı Konya'da uyuşturucu operasyonu: 8 gözaltı
Marmara'da sağanak bekleniyor Marmara'da sağanak bekleniyor
Kahramanmaraş’ta sarımsak hasadı başladı Kahramanmaraş’ta sarımsak hasadı başladı
Van'da yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi Van'da yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Amasya’da doludan zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları başladı Amasya’da doludan zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları başladı