Mustafa Kartoğlu: Hablemitoğlu suikastı artık faili meçhul kalmasın!

Akşam yazarı Mustafa Kartoğlu, bugün köşesinde Necip Hablemitoğlu’nun ölüm yıldönümüne iki gün kala katil zanlısının yakalandığı haberinin basına sızdırılmasına dikkat çekti ve "Kritik önemdeki bir zanlı ile mi karşı karşıyayız yoksa hedef saptırma amaçlı bir ‘sızdırma’ ile mi?" diye sordu.

Mustafa Kartoğlu: Hablemitoğlu suikastı artık faili meçhul kalmasın!

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun Çankaya Portakal Çiçeği Sokağı'ndaki evinin önünde silahlı saldırı suikasta uğramasının üzerinden 17 yıl geçti.

FETÖ lideri Fethullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Necip Hablemitoğlu suikastının kilit isimlerinden olduğu öne sürülen eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın Ukrayna’da yakalandığı haberi basına sızdırıldı.

Akşam yazarı Mustafa Kartoğlu, "Hablemitoğlu suikastı artık faili meçhul kalmasın" ara başlıklı yazısında konuyu köşesine taşıyarak dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Mustafa Kartoğlu, Hablemitoğlu dosyasının FETÖ’nün yargı ve polise hakim olduğu dönemde rafa kaldırıldığını, 15 Temmuz’dan sonra başlayan FETÖ’yü yargılama sürecinde de raftan indirildiğini yazdı.

Kartoğlu, bir gazetecinin savcılığa giderek “Hablemitoğlu suikastından sonra ‘bunu özel kuvvetler yapmıştır’ sözünü TSK’dan atılma eski özel kuvvetler subayı N.G.B.’den duyduğunu” söylemesi üzerine savcı olayı açığa çıkardığını,  Hablemitoğlu'nun katil zanlısının Ukrayna’da bulunduğunu ve iade edilmek üzere yakalanmasının istendiğini aktardı. 

Dün basına sızan/ sızdırılan bu haber üzerine Mustafa Kartoğlu, "Haber dün medyaya ‘sızmış’… Yani Hablemitoğlu’nun ölüm yıldönümü olan 18 Aralık’a iki gün kala. Bana enteresan geldi." dedi.

Mustafa Kartoğlu, bunun sadece yargı için değil, Türkiye için önemli bir sınav olduğunu vurgalayarak iki önemli soru sordu:

Kritik önemdeki bir zanlı ile mi karşı karşıyayız?

Yoksa hedef saptırma amaçlı bir ‘sızdırma’ ile mi?

Mustafa Kartoğlu'nun "Hablemitoğlu suikastı artık faili meçhul kalmasın" ara başlıklı yazısı:

Dün enteresan bir haber düştü ajanslardan:

Hablemitoğlu cinayetinin kilit ismi N.G.B, Ukrayna’da yakalanmıştı.

Haberi okuyunca iş biraz karıştı.

Bu kişi 10 Temmuz’da yani 5 ay önce yakalanmıştı.

Hablemitoğlu dosyası, FETÖ’nün yargı ve polise hakim olduğu dönem rafa kaldırılmış, 15 Temmuz’dan sonra başlayan FETÖ’yü yargılama sürecinde ise raftan indirilmiş.

İddiaya göre, ‘bir gazeteci’ savcılığa “Hablemitoğlu suikastından sonra ‘bunu özel kuvvetler yapmıştır’ sözünü TSK’dan atılma eski özel kuvvetler subayı N.G.B.’den duyduğunu” söylemiş.

Savcı araştırmış;

Bu kişinin telefonunun Hablemitoğlu’nun bulunduğu yerlerden sinyal verdiğini belirlemiş.

Ardından bu kişi, Ukrayna’da bulunmuş ve iade edilmek üzere yakalanması istenmiş.

Ukrayna yakalamış.

***

Ancak bir türlü sağlıklı yargılanamamış!

Ev hapsine çıkmış.

Ama duruşmalar yapılamamış.

Zira dosyalar mahkemeye ulaştırılmamış.

Mahkeme en son 20 Ocak 2020’de duruşma tarihi vermiş.

Haber dün medyaya ‘sızmış’…

Yani Hablemitoğlu’nun ölüm yıldönümü olan 18 Aralık’a iki gün kala.

Bana enteresan geldi.

***

Kritik önemdeki bir zanlı ile mi karşı karşıyayız, yoksa hedef saptırma amaçlı bir ‘sızdırma’ ile mi?

Sadece yargı için değil, Türkiye için önemli bir sınav bu.

Mustafa Kartoğlu'nun tüm yazıları

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
7.8 7.8
Kemal Bey'i tongaya düşürecekler Kemal Bey'i tongaya düşürecekler
Mütekait Portakal anket yapmış! Mütekait Portakal anket yapmış!
Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor… Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor…
‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası ‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası
Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde
MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ  kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef  MİT Başkanı Fidan MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef MİT Başkanı Fidan
Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz