Milyonlarca emekli ve memur bekliyor! Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Enflasyon zammıyla kim ne kadar alacak?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan'a 'Kimse enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla talimatını vermesinin ardından milyonlarca emekli ve memur için heyecanı ikiye katladı. Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. peki emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak kim ne kadar alacak?

Milyonlarca emekli ve memur bekliyor! Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Enflasyon zammıyla kim ne kadar alacak? - Resim: 1

Zamlara ilişkin ipuçları gelmeye devam ediyor. Piyasa Katılımcıları Anketi’nden çıkan TÜFE tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammı yüzde 40.27’yi, memurların ve memur emeklilerinin artışı da yüzde 52.18’i bulabilir.

Milyonlarca emekli ve memur bekliyor! Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Enflasyon zammıyla kim ne kadar alacak? - Resim: 2

Memurlara ve emeklilere yapılacak zamlar için de ipuçları geliyor. Takvim'de yer alan habere göre  son veri Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nden geldi.

Milyonlarca emekli ve memur bekliyor! Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Enflasyon zammıyla kim ne kadar alacak? - Resim: 3

Ekim ayı anketinde 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68.01 olarak yer aldı. Bu tahmine göre; yılın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 40.27 olarak gerçekleşecek. Ocak'ta 2023'ün ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışı da bu durumda yüzde 40.27 olacak.

Milyonlarca emekli ve memur bekliyor! Emekli ve memur maaşları için geri sayım başladı. Enflasyon zammıyla kim ne kadar alacak? - Resim: 4

Memura en az 33 bin lira

Memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 15 olarak belirlenirken, buna eklenecek enflasyon farkı için ipucu da yeni anketle geldi. Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki TÜFE tahminine göre memurların ve emeklilerinin alacağı enflasyon farkı yüzde 32.33'ü bulacak.