Millet ittifakında Akşener ve Kılıçdaroğlu bir kez daha karşı karşıya Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki adaylık rekabeti kızışıyor

Yeni Şafak Gazetesi Mehmet Acet'in bugünkü (16.03.2022)''Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki adaylık rekabeti kızışıyor'' başlıklı yazısı.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle biraz geri plana düşen iç siyaset gündemi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in FoxTv’de yaptığı açıklamalarla yeniden ısındı.

Akşener katıldığı programda, 2023 seçimleriyle ilgili, “İsmi hiç gündeme gelmeyen birini” aday yapmaktan söz etti, “Cumhurbaşkanlığı makamı için Finlandiya Cumhurbaşkanı gibi adını bile bilmediğimiz derleyici, toparlayıcı bir aday çıkaracaklarını” söyledi.

“Bu sözlerin nasıl bir mantığı var” diye biraz düşününce, İYİ Parti liderinin zaten parlamenter sisteme geçileceği için ‘isimsiz’, bir başka deyişle, ‘düşük profilli’ birini aday göstermekten söz ettiği anlaşılabiliyor.

‘İsimsiz aday’ seçeneği, Meral Hanım’ın bu sözleriyle gündeme gelse de, bu ihtimal, Ankara kulislerini yakından izleyenler açısından sürpriz değil.

Ben kendi namıma, daha yakınlarda “Muhalefetin adayı kim olacak” sorusunu yönelttiğim bir Kabine üyesinden ve AK Parti’nin önde gelen iki ayrı isminden bu yönde tahminler almış, ama doğrusu kafama çok yatmadığı için yazı konusu etmemiştim.

Şimdi bunu muhalefet adına ‘karar vericilerden’ biri söylüyorsa, elbette ciddiye almak gerekir.

MERAL AKŞENER NE DEMEK İSTİYOR?

Ama asıl sorumuz şu:

Akşener, bu ifadeleri partisi adına alınmış bir kararın sonucu olarak mı açıkladı?

Yoksa piyasada konuşulan bir senaryoyu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile rekabetinde bir koz olarak kullanmak için mi gündeme getirdi?

Bana ikinci şık daha yakın geliyor.

Sonuç itibarıyla muhalefetin iki lokomotif partisi olarak CHP ve İYİ Parti, birlikte aday belirleme kararlılığından vazgeçmiş değil.

Ama kimin aday olacağı hususunda anlaşmazlık aşılamadığı için, ‘peşrev çekme’ hareketleri de peşi sıra gelmeye devam ediyor.

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Bernie Sanders, Kemal Kılıçdaroğlu ve bizdeki Sanders'çılar Bernie Sanders, Kemal Kılıçdaroğlu ve bizdeki Sanders'çılar
Kovulunca neyin memuru olduğunu hatırladı? Kovulunca neyin memuru olduğunu hatırladı?
O silah, oyunun sonunda patlar! O silah, oyunun sonunda patlar!
İktidar ve muhalefet açısından siyasi tablo İktidar ve muhalefet açısından siyasi tablo
TBMM kürsüsünde üç günde üç yalan TBMM kürsüsünde üç günde üç yalan
Seçim yaklaştıkça dikkat çekici değişiklikler var Seçim yaklaştıkça dikkat çekici değişiklikler var
Sadık Albayrak’ın askıdaki kılıcı Sadık Albayrak’ın askıdaki kılıcı
Annesine gazeteciyim diyor ama aslında o konsomatris! Annesine gazeteciyim diyor ama aslında o konsomatris!