Kütahya'da 705 yaşındaki anıt ağaca ilgi yoğun

KÜTAHYA'nın Simav ilçesine bağlı Gökçeler köyündeki, 'anıt ağaç' olarak tescilli 7 asırlık çınar ağacı, ilgi görüyor. Köylüler, 705 yaşındaki anıt ağacın bulunduğu alanın mesire alanı olarak düzenlenmesini istiyor.

Kütahya'da 705 yaşındaki anıt ağaca ilgi yoğun

KÜTAHYA'nın Simav ilçesine bağlı Gökçeler köyündeki, 'anıt ağaç' olarak tescilli 705 yaşındaki çınar ağacı, ilgi görüyor. Köylüler, anıt ağacın bulunduğu alanın mesire alanına dönüştürülmesini istiyor.


Gökçeler köyü Harman Yeri mevkiindeki, yöre halkının 'Koca Reis' adını taktığı, geçirdiği birçok doğal afet ve ağır doğa koşullarına rağmen 705 yıldır ayakta kalan 15 metre boyunda, gövde çapı 5 metre olan ulu çınar, ilgi odağı oluyor. 2009 yılında Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 'anıt ağaç' olarak tescillenen, tarihe tanıklık etmiş çınar ağacı, heybetiyle çok uzaklardan bile rahatlıkla görülebiliyor.


'Anıt ağacın bulunduğu yer mesire alanı olsun'
Köy sakinlerinden İsmail Türkoğlu (71), anıt çınar ağacının Simav ve çevresinde eşi ve benzerinin bulunmadığını belirterek, "Bu nedenle yörede çınar ağaçlarının babası olarak kabul ediliyor. Ağacın hayat hikayesini bilen yok. Anıt çınar ağacının heybetli görüntüsünden yararlanamıyoruz. Bulunduğu alanın mesire alanına dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak bugüne kadar hep bu lafta kaldı. Şimdilik sadece Simav halkının bildiği ve tanıdığı 705 yıllık koca çınarı, yerli ve yabancı turistlerin de görmesini, tanımasını ve gölgesinde soluklanmasını istiyoruz. Bunca yıldır nasıl dimdik ayakta kalmayı başarmış, bunu bilen yok. Ağır kış koşullarında köyümüzün çobanları onun içerisine girip kendilerini yağmurdan, kardan ve rüzgardan korurlar" dedi.


Anıt çınar ağacının köyün sembolü olduğunu belirten Türkoğlu, "Ağaç, doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı oluyor. Dev çınarı görüntülemek için her yıl çok sayıda doğa fotoğrafçısı köyümüze gelir. Mayıs ayında canlanarak yapraklarıyla gölgesinde piknik yapmak isteyenlere adeta kucak açar. Sonbahar geldiğinde de yapraklarını dökerek kış uykusuna dalar. Her yıl onun tekrar dirilip dirilmeyeceğini merak ederiz. Ancak Koca Reis, yıllara meydan okurcasına her sene yeşerir" dedi.


'Neler gördü ama yıkılmadı' 
Köylülerden İsmail Çakır (75) da, "Heybetli görüntüsüyle yıllara meydan okuyan 705 yıllık koca çınarın çevresini 6-7 kişi ele tutuştuğumuzda bile kuşatamıyoruz. Ağacın bulunduğu alan dere yatağı. Bu nedenle çok sık sel, taşkın ve deprem gibi doğal afetlerle karşılaşmış olması gerekiyor. Oysa bölgede yeni dikilen ağaçlar en ufak bir selde yıkılıyor. Ancak Koca Reis ne seller gördü, ne depremler geçirdi. Onun dimdik ayakta durması herkes gibi bizi de şaşırtıyor. Bunca yıldır her türlü afete rağmen ayakta kalması ibret alınması gerekin bir şey. Bu ağacı daha çok kişinin görmesi gerekiyor. Ben boş vakit bulduğumda Koca Reisin yanına gelir ve onunla dertleşir, 'Ey Koca Reis, ben yaşlandım, sen yaşlanmadın' derim" diye konuştu.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Konya’da DEAŞ operasyonu sonucu yabancı uyruklu 9 kişi gözaltına alındı Konya’da DEAŞ operasyonu sonucu yabancı uyruklu 9 kişi gözaltına alındı
11 ilde FETÖ operasyonu: 31 gözaltı kararı, 15 gözaltı 11 ilde FETÖ operasyonu: 31 gözaltı kararı, 15 gözaltı
Mert Nobre, futbol hayatını sonlandırdı Mert Nobre, futbol hayatını sonlandırdı
İzmir'de kumar operasyonu: 31 bin 800 TL para cezası İzmir'de kumar operasyonu: 31 bin 800 TL para cezası
Bayburt'ta kullandığı traktörün altında kalan 17 yaşındaki Talip, öldü Bayburt'ta kullandığı traktörün altında kalan 17 yaşındaki Talip, öldü
Köprübaşı'nı dolu ve yağmur vurdu; 15 bin civciv ve tavuk öldü Köprübaşı'nı dolu ve yağmur vurdu; 15 bin civciv ve tavuk öldü
SON HABERLER
‘Ordu’nun Değerleri’ ödül töreni ‘Ordu’nun Değerleri’ ödül töreni
Kars’ta kaybolan küçük kızdan 8 gündür haber alınamıyor Kars’ta kaybolan küçük kızdan 8 gündür haber alınamıyor
Van'da narkotik köpeği Alfa, pul biber ile kamufle edilmiş eroini buldu Van'da narkotik köpeği Alfa, pul biber ile kamufle edilmiş eroini buldu
Karşılıksız aşktan kurtulmanın 10 yolu Karşılıksız aşktan kurtulmanın 10 yolu
Büyük gün Büyük gün
Bugün niye gençlik bayramı? Bugün niye gençlik bayramı?
Tatille başarı gelir mi? Tatille başarı gelir mi?
Meryem Cannes’da olmasa ne yapardık! Meryem Cannes’da olmasa ne yapardık!