Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, "Muhafazakâr camianın gündemi"ni yazdı

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, muhafazakâr camianın gündeminde neler olduğunu yazdı. Taşgetiren muhafazakar camianın gündemindeki Babacan ve Davutoğlu ile ilgili soruları bir bir sıraladı.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurma hazırlıkları siyaset
gündemini hareketlendirdi.

Ahmet Taşgetiren bugün, muhafazakar camianın gündeminde bu konunun
olduğunu belirterek akıllardaki Babacan ve Davutoğlu sorularını köşesine
aktardı.

Taşgetiren AKP ile görüş ayrılığı yaşayan eski AKP'li isimlerin yoğunlukla konuşulduğunu kaydederek, "Ak Parti 17 yıldır iktidarda. İktidarına bir şey olmadı henüz. Ama bir pırıltı kaybı yaşadığı açık" ifadesini kullandı.

AK Parti içerisindeki ayrışmaları da gündeme getiren Taşgetiren, herkesin
eteğindeki taşları dökmesi gerektiğini şu sözlerle anlattı: "İnsan bazen düşünüyor: Bir odaya kapatsak şu yola birlikte çıkıp ayrışanları da
birbirini kıran kırana ve “misyon ekseni”nde sorgulasalar. Kişileri aşıp, değerler öne çıksa. Yani “Allah hepimizi görüyor” imanıyla bakılsa meseleye. Türkiye için bakılsa, İslam dünyası için bakılsa, insanlık için bakılsa… Herkes eteğindeki taşı
dökse, herkes zaruretlerini anlatsa…"

Taşgetiren, Abdurrahman Dilipak'ın yazısında ki " “Birileri Reisi Pelikancıların
karargahına götürebiliyor, ama koskoca bir kitle bu rezalete dur deme
konusunda Reise sesini duyuramıyor nasıl oluyorsa!” (Yeni Akit, 14 Ağustos
2019)" sölerine de atıf yaparak ; "Yaaa, nasıl oluyor bütün bunlar?" ifadesini
kullandı

Taşgetiren'in yazısında kullandığı ifadeler şöyle: 

Muhafazakâr camianın buluşma zeminleri bir çok soru ile hareketleniyor. İşte bazıları:

-Babacan ve Davutoğlu’nun şansları var mı, ne kadar?

-Babacan ve Davutoğlu’nun ilişkileri nasıl? Birleşme ihtimalleri var mı? Birleşmeme ihtimallerinin ağırlıklı olduğu söylentileri ne kadar doğru ve bu neden kaynaklanıyor?

-Babacan ve Davutoğlu’nun partileşmelerinin Ak Parti’ye etkisi ne olur? 2023 seçimlerinde Ak Parti için risk söz konusu mu?

-Babacan’ın Türkiye insanının liderlik profili içinde karşılığı var mı? Ya da Babacan açısından alışılmış liderlik profillerini dengeleyecek başka bir liderlik hazırlığı mı söz konusu? “Eşitler arasında birinci olma” konumu, sürdürülebilir bir konum mu, diğer eşitlerin baskın olma durumunda kaos, ya da birincinin güçlendikçe “başat lider” olabilme ihtimali nasıl tolere edilebilir? Batı’da son zamanlarda gelişen aradan çıkıp ipi göğüsleme imkanı Türkiye’de ne kadar mümkün olabilir?

-Davutoğlu’nun nerede karşılığı var, Babacan’ın nerede? Babacan ve Davutoğlu için Ak Parti bünyesinde ikenki icraatları izahı gerekli bir bagaj oluşturmakta mıdır?

-Abdullah Gül, Babacan hareketinin neresinde duruyor ve Davutoğlu’na yönelik mesafede, Gül’ün etkisi var mı? Babacan’ın birlikte hareket ettiği eski Ak partili bakanlardan oluşan kadro bir avantaj mıdır, bagaj mı?

-Davutoğlu kimlerle hareket ediyor ve bu birliktelik yeni bir siyasi hareket için yeterli olur mu?

-Babacan ve Davutoğlu’nun ayrı parti girişimleri “Dava”ya ihanet sayılır mı? Babacan – Davutoğlu çıkışları, Fazilet’in içinden Ak Parti’nin çıkışına mı benzer, Ak Parti içinden Mumcu ve Şener’in ayrılışına mı?

-Ak Parti’nin önce 31 Mart’ta Ankara, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde, sonra 23 Haziran’da çok daha dramatik biçimde İstanbul’da kaybetmesinin sebepleri nelerdir?

-Muhafazakâr ailelerin çocuklarının anne-babalarından farklı siyasi yöneliş içine girmeleri ve özellikle de Ak Parti’ye karşı mesafe koymaları nedendir? Ayrıca bu eğilim ne oranda kalıcıdır? 

Ahmet Taşgetiren'in yazısının tamamı içi tıklayınız...

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Türkevi diplomasisi Türkevi diplomasisi
Liderlik böyle bir şey Liderlik böyle bir şey
Müslüman olmak için Müslüman olmak için
Nefret suçunu iyi biliriz! Nefret suçunu iyi biliriz!
Maksatları sırf dünyâ olanların vay hâline!.. Maksatları sırf dünyâ olanların vay hâline!..
Kurdun şaşırtan dansı!.. Kurdun şaşırtan dansı!..
Avrupa’nın aşırı sağ ile imtihanı Avrupa’nın aşırı sağ ile imtihanı
Kılıçdaroğlu partisinden kuşkulu! Kılıçdaroğlu partisinden kuşkulu!