İzmir'de liseli genç boynundan aşağısını kullanamayan amcası için 'çene mouse' tasarladı

İZMİR'de, Multiple Skleroz (MS) hastası olan ve boynundan aşağısını kullanamayan amcasının durumundan etkilenen lise öğrencisi Yiğit Burağan Doğan (14), çene hareketleri ile çalışan mouse tasarladı.

İzmir'de liseli genç boynundan aşağısını kullanamayan amcası için 'çene mouse' tasarladı

İZMİR'de, Multiple Skleroz (MS) hastası olan ve boynundan aşağısını kullanamayan amcasının durumundan etkilenen lise öğrencisi Yiğit Burağan Doğan (14), çene hareketleri ile çalışan mouse tasarladı. Çene yardımı ile rahatlıkla hareket ettirilebilen mouse, ellerini kullanamayanların bilgisayarda rahatlıkla işlem yapmasına olanak sağlıyor.


Doğan, 20 yaşındayken MS hastalığına yakalanan ve boynundan aşağısı tutmayan amcası Oktay Doğan’ın (40), bilgisayar kullanmayı çok sevdiğini ancak tek başına bilgisayar kullanamadığını ve amcasının bu durumundan çok etkilediği için de böyle bir aparat tasarladığını anlattı. 3 ay boyunca araştırma yapan Yiğit Burağan Doğan, çene mouse projesini geliştirdi. Doğan, projeyi tasarlarken işçilerin inşaatlarda kullandığı koruyucu kulaklıktan faydalandı. Kulaklığı kesen ve mouse'u bu kulaklığın içine yerleştiren Yiğit Burağan Doğan tasarımını şöyle anlattı:
"Mouse'un daha rahat kullanılması için baskı uygulanan tuşlarını köpük yardımıyla biraz yükselterek sabitledim. Yan taraflarına monte ettiğim bakır telleri kulaklarına takarak çenesine oturtulmasını sağladım. Telleri kişinin yüzünü tahriş etmemesi için kumaşla sardım. Daha sonra bir sırtlığa yerleştirdiğim aparatın üzerine mouse'u yerleştirdim. Sert bir zemine temas edebilmesi için buraya mukavvadan bir zemin oluşturdum."


Birincilik kazandırdı
Yiğit Burağan Doğan tarafından geliştirilen sistem ile özellikle boyundan aşağısını hareket ettiremeyen kişiler, çene yardımı ile bilgisayarı rahatlıkla kullanabilecek. Amcasının henüz bu sistemi görmediğini kaydeden Doğan, "Amcam henüz kullanmadı. Yakında kullanacak. Böyle bir proje üzerinde çalıştığımı biliyordu. Bunu yaptığımı duyunca mutlu oldu. Böylece artık yardım almadan bilgisayarı kullanacak" dedi. Okul tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Proje ve Bilim Şenliği’nde de çalışması birinciliğe layık görülen Doğan, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından düzenlenen yarışmalarına katılacağını da belirtti.


‘Bizi gururlandırdı’
Doğan’ın öğrencisi olduğu lisenin müdürü Serkan Taşçıoğlu ise, "Yiğit’in yaptığı proje bizi de çok sevindirdi ve gururlandırdı. İnovatif olması, teknolojiyi kullanması, geleceğe yönelik bir çığır açması ve ayrıca bir akrabasına karşı olan duyarlılığını göstermesi açısından çok değerli. Bu tarz projeleri daha üst boyuttaki yarışmalara, organizasyonlara göndererek de değerlendirmeyi düşünüyor" diye konuştu.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Kars’ta tarihi hamamların restorasyon çalışmaları durdu Kars’ta tarihi hamamların restorasyon çalışmaları durdu
Gazeteci Sabahattin Önkibar’a Ankara'da yumruklu saldırıya uğradı Gazeteci Sabahattin Önkibar’a Ankara'da yumruklu saldırıya uğradı
Bolu’da 1 kişinin öldüğü feci kazayı kameralar kaydetti Bolu’da 1 kişinin öldüğü feci kazayı kameralar kaydetti
Galatasaray'ın forvet oyuncusu Eren Derdiyok, Galatasaray'a veda etti Galatasaray'ın forvet oyuncusu Eren Derdiyok, Galatasaray'a veda etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftarda bir araya geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftarda bir araya geldi
Van'da arkadaşlarıyla balık tutmaya giden lise öğrencisi çaya düşerek kayboldu Van'da arkadaşlarıyla balık tutmaya giden lise öğrencisi çaya düşerek kayboldu
SON HABERLER
Bursa'da kaçak kazı yapan 5 kişiyi polis suçüstü yakaladı Bursa'da kaçak kazı yapan 5 kişiyi polis suçüstü yakaladı
Kuvay-ı Milliye nasıl kuruldu? En uzun on beş gün Kuvay-ı Milliye nasıl kuruldu? En uzun on beş gün
Pazar notları Pazar notları
'Bu fotoğraf kimin eseri?' 'Bu fotoğraf kimin eseri?'
Bir ilişkide kendini mutlu etmenin 15 yolu Bir ilişkide kendini mutlu etmenin 15 yolu
27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs hikayesi
Madam Atatürk çay servisi yapıyor Madam Atatürk çay servisi yapıyor
Mescid-i Haram'ın 74 kapısı daha açıldı Mescid-i Haram'ın 74 kapısı daha açıldı