ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İran'a karşı yeni yaptırımlar için ABD'li heyet Türkiye’de

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı ABD’li bir heyetin, İran’a yeniden uygulamaya başlayacağı yaptırımları görüşmek üzere Türkiye’de olduğunu duyurdu. Bakanlık İran'a yönelik yaptırımların Türkiye açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

 İran'a karşı yeni  yaptırımlar için ABD'li heyet Türkiye’de
20 Temmuz 2018

Dışişleri Bakanlığı, ABD’li bir heyetin, İran’a yeniden uygulamaya başlayacağı yaptırımları görüşmek üzere Türkiye’de olduğunu duyurdu.
Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Bilindiği üzere, ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin 16 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndan (KOEP) çekileceğini ve İran’a yeniden yaptırım uygulanmaya başlanacağını 8 Mayıs 2018 tarihinde açıklamıştı.
“ABD’nin KOEP’ten çekilme kararının ardından İran’a yönelik uygulanacağı açıklanan yaptırımlar ülkemiz bakımından önem arzetmektedir.
“Uygulamaya konulabilecek yaptırımlardan ülkemizin zarar görmemesi amacıyla gerekli çalışmalar ilgili kurumlarımızca yürütülmekte olup, ABD’li muhataplarımızla temaslarımız sürdürülmektedir. Bu çerçevede, 20 Temmuz günü ülkemizi ziyaret eden ABD heyetiyle görüşmelerde bulunulmuştur.
“İran gerek ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, gerek enerji ithalatımız bakımından önemli bir komşumuzdur. Bu nedenle ABD’nin bu alanda uygulayacağı yaptırımlar yakından izlenmeye devam edilecektir.”

Benzer Haberler