İdlib'den gelen Suriyelilerin Türkiye'ye girişine izin yok! Muharrem Sarıkaya yazdı

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında İdlib’deki operasyonlardan kaçan ve Türkiye’ye doğru gelmekte olan göç dalgasını yazdı. Muharrem Sarıkaya, köşesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın “Gelmekte olan Suriyelilerin sınırdan girişine izin verilmeyecek; sınırın diğer tarafında ikametleri sağlanacak” şeklinde açıklamasına yer verdi.

İdlib'den gelen Suriyelilerin Türkiye'ye girişine izin yok! Muharrem Sarıkaya yazdı

Suriye’nin İdlib kenti Rusya destekli Suriye ordusunun başlattığı yeni operasyonla tekrar gündemde. Esad’a bağlı ordu, İdlib’de hızla ilerlerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da kentte bulunan 80 bin kişinin Türkiye’ye doğru geldiğini duyurdu.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya da İdlib’deki operasyonlardan kaçan ve Türkiye’ye doğru gelmekte olan göç dalgasını kaleme aldı ve bu sorunun çözümü için dün bir Türk heyetinin Moskova’ya gittiğini hatırlattı.

Heyetin Moskova'ya gitmesi ile beraber Ankara'da yeni bir senaryo dillendirildiğini yazan Sarıkaya, "İdlib’in güneyinden gelenlerin Barış Pınarı bölgesine taşınacağına ilişkin iddialar dile getirilmeye başlandı” dedi. 

Ancak Sarıkaya bu iddialara “Şu aşamada böyle bir plan yok” yanıtını verdi ve bu iddiadaki dayanağının da Suriyeli sığınmacılar konusunu Türkiye’de en iyi bilen ve karar mekanizmasında olan biri olduğunu belirtti.

Muharrem Sarıkaya, bu iddiasını da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a dayandırdığını ve Fuat Oktay’ın “Gelmekte olan Suriyelilerin sınırdan girişine izin verilmeyecek; sınırın diğer tarafında ikametleri sağlanacak” dediğini aktardı.

“Moskova’ya dün giden heyetin Rusya ile bu konuyu da ele alacağın belirtti. Batılı ülkelerin yeni durumu görmesi ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğinin de altını çizdi. Barış Pınarı bölgesinde konut yapımı ve sığınmacıların ülkelerine dönüşü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun diplomasi faaliyetini yürüttüğünü de anımsatıp ekledi: ‘Türkiye üzerine düşeni yapıyor; görüşülenler projenin iyi olduğunu belirtiyor ama somut işbirliğine soyunan yok…’”

Yeni dalganın hem Türkiye hem de batıda yaratacağı etkinin öncekilerden çok farklı olacağını belirten Sarıkaya, ifadelerine şöyle devam etti:

“Çünkü 2012’de gelenler Suriye topraklarında yabasını, tırmığını, çapasını, malasını, küreğini bırakıp kaçmıştı. Bugün gelenler ise içinde uzun namlular da olmak üzere silahını bırakıp geliyor. Neredeyse yüzde 97-98’i bir çatışmayla muhatap olmuş, saldırı ile bizzat karşılaşmış veya kendisi saldıran tarafta yer almış. Dolayısıyla İdlib bölgesinde neredeyse dört yıldır devam eden çatışmalar bu bölgede yaşayan hemen herkesi silahla muhatap olmaya mecbur bıraktı. Eşi ve çocukları ile bir motosikletin üzerinde seyahat eden kişi, eğer sırtında kalaşnikofu, belinde de tabancası yoksa kendisini güvende görmedi.”

Muharrem Sarıkaya'nın tüm yazıları

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
7.8 7.8
Kemal Bey'i tongaya düşürecekler Kemal Bey'i tongaya düşürecekler
Mütekait Portakal anket yapmış! Mütekait Portakal anket yapmış!
Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor… Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor…
‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası ‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası
Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde
MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ  kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef  MİT Başkanı Fidan MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef MİT Başkanı Fidan
Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz