Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi: Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’nun canını sıkan öneri''

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi’nin bugünkü (02.02.2022)’’ Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’nun canını sıkan öneri‘’ başlıklı yazısı.

Muhalefet liderlerinin hangi sırasıyla oturacakları konusunda çarpıcı öneri Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

CHP Lideri, harf sırasına göre oturulabileceğini açıkladı. Bu buluş atomun çekirdeğini parçalamaktan dahi daha önemli.

Ama bu öneri tam olarak kabul görmüş değil. Çünkü harf sırasına göre olduğunda Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın en başta oturması gerekiyor. Burada da Ali Babacan mı yoksa Ahmet Davutoğlu mu diye ikinci bir gerilim su yüzüne çıktı.

CHP’liler ve İYİ Partililer ise, bunların yüzde 1 oyları bile yok ama başköşeye oturacaklar, yüzde 25 oyu olan CHP Lideri son sıraya düşecek diye itiraz ediyorlar.

Muhalefet liderleri henüz oturma sırası sorunu çözebilmiş değiller ama bu kafayla Türkiye’de sistem değişikliği yapacaklar.

Her şey toz pembe gösterilmek isteniyor ama Millet İttifakı’nın önünde aşılması gereken önemli sorunlar duruyor.

DAVUTOĞLU’NUN ÖNERİSİ

Bu noktada Ahmet Davutoğlu’nun temaslarını mercek altına almakta yarar var. Davutoğlu, Akşener ve Kılıçdaroğlu ile önce ayrı ayrı sonra üçü birlikte görüştü.

Orada Davutoğlu’nun beşinci ya da altıncı parti olarak eklemlenmek yerine, Millet İttifakı’nın yeniden kurulması gerektiği önerisinde bulunduğu biliniyor.

Davutoğlu, muhalefetin sadece ‘Cumhurbaşkanı adayı kim olsun?’ sorusuna odaklandığı oysa yeni bir perspektifle Millet İttifakı’nın yeniden kurulması gerektiği görüşünde. Muhalefeti dağınık buluyor. Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretmek yerine‘Kim cumhurbaşkanı adayı olsun’ mücadelesinin yaşandığını düşünüyor.

Millet İttifakı’nda partilerin eşit olarak temsil edilmesi gerektiğini savunuyor.

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Yıl 1876--Türk Tarihi'nin sıkıştırılmış bunalım dosyası! Yıl 1876--Türk Tarihi'nin sıkıştırılmış bunalım dosyası!
İmamoğlu ve Pontusçuluk; bu kadarı fazla… İmamoğlu ve Pontusçuluk; bu kadarı fazla…
Batı Erdoğan'ın şaka yapmadığını anladı! Batı Erdoğan'ın şaka yapmadığını anladı!
Ben de kelliğe çözüm buldum! Ben de kelliğe çözüm buldum!
Gündeme dair kısacık kısacık Gündeme dair kısacık kısacık
Yunanistan NATO'nun askeri kanadına nasıl döndü? Her şey NATO delegasyonundaki şifreli telefonun çalmasıyla değişti Yunanistan NATO'nun askeri kanadına nasıl döndü? Her şey NATO delegasyonundaki şifreli telefonun çalmasıyla değişti
Açlık da getiren hayat pahalılığıyla mücadele yerine savaşa yakıt kararlılığı Açlık da getiren hayat pahalılığıyla mücadele yerine savaşa yakıt kararlılığı
‘Ekmekçi’siz 25 yıl... ‘Ekmekçi’siz 25 yıl...