Hilal Kaplan "Kanal İstanbul muhalefetini" yazdı. CHP'lilerin "alkışlayacak halimiz yok" sözlerini hatırlattı!

Sabah yazarı Hilal Kaplan, Kanal İstanbul meselesine ilişkin muhalefetin klasik taktiği uygulayarak konuyu rant meselesine indirgemeye çalıştığınısöyledi ve CHP'nin iktidarın desteğiyle başarılan projelere verdiği tepkileri hatırlattı.

Hilal Kaplan "Kanal İstanbul muhalefetini" yazdı. CHP'lilerin "alkışlayacak halimiz yok" sözlerini hatırlattı!

Sabah yazarı Hilal Kaplan 'dönüm noktası teşkil edecek' yorumunda bulunduğu Kanal İstanbul projesini iktidarın henüz derli toplu biçimde anlatamadığı kanaatinde olduğunu söyledi ve muhalefetten her zamanki gibi 'yaptırmayacağız' sesleri yükseldiğini söyledi.

CHP'nin SİHA için, yerli elektrikli traktör için, ilk denizaltı Pirireis için hatta ilk yeri otomobil için yaptığı yorumları hatırlatan yazar, zamanında Boğaz Köprüsü yapımına ilişkin söylenenleri de okuyucuları ile köşesinde paylaştı.

Hilal Kaplan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, Meclis'te yaptığı şu itirafı da aktardı: "Bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa, bizim bunu alkışlayacak halimiz yok."

İşte Hilal Kaplan'ın o yazısı

Kanal İstanbul muhalefeti

Peşinen söyleyeyim; iktidarın Kanal İstanbul gibi çığır açan ve dönüm noktası teşkil edecek derecede önemdeki bir projeyi hâlen derli toplu biçimde anlatamadığı kanaatindeyim.

Fakat öte yandan muhalefetten de sadece 'yaptırmayacağız' nidaları yükseliyor ve klasik taktiği uygulayarak yine mevzuyu salt rant meselesine indirgemeye çalışıyorlar.

Oysa ki Başkan Erdoğan, ülkesinin geleceğini dert edinmeyip sadece 2023 seçimlerini düşünen bir siyasî olsaydı, bu projeye hayatta onay vermezdi.
Zira yaratacağı istihdam haricinde somut karşılığını bundan en erken 5-6 yıl sonra göreceğimiz devasa bir iş bu. Ancak o karşılık, belki en az 100 yıl bu ülkeye katkı sağlamaya devam edecek. Ne var ki tam da bu sebeple, kısa vadeli ve fayda merkezli bakan siyasetçilerin muhalefet için üstüne atlayacakları da bir fırsat. Zira "istemezük" tavrıyla siyasi primi elde etmek daha kolay ve zahmetsiz... CHP'den iktidarın desteğiyle başarılan projelere verilen tepkileri hatırlayın. Tarihimizde ilk kez, uzun yıllar boyunca ambargoyla elde etmemiz engellenen silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) yapmışız. SİHA'larla öldürülen PKK'lıların 'sivil piknikçiler' olduğu yalanı CHP'li yetkililerce dillendirilebildi. Öldürülenlerin yanlarındaki silahlarla fotoğrafları paylaşıldı ama bu yalan rüzgarına katılan kimse devletten özür dilemedi.

İlk kez yerli elektrikli traktör yaptık. CHP'liler lansmanda Başkan Erdoğan'ın giydiği galoşlardan başka bir şey konuşmadı.

Türk Deniz Kuvvetleri için bir ilk olan Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin ilk denizaltısı Pirireis tanıtıldı. CHP'den tebrik duymak bir yana ne işe yarayacağını sorgulayanlar bile çıktı.

İlk yerli arabamızın prototipi tamalandı ve tanıtılmaya hazırken, CHP diğer dünya markaları gibi tasarımının başka şirkete yaptırılmasını ya da fabrikasının olmamasını diline doladı. Zaten prototip oluşturulduktan sonra fabrikası üretime geçecek ama gel de anlat...

Akla ister istemez CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, Meclis çatısı altında yaptığı şu itiraf geliyor: "Bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa, bizim bunu alkışlayacak halimiz yok."

Sosyal medyada, muhalefetin zamanında Boğaz Köprüsü yapımına getirdiği eleştiriler gözüme çarptı. Sizinle de paylaşmak istedim.
Mimarlar Odası: "Boğaziçi Köprüsü, Türkiye ve İstanbul'un başına gelen en büyük felakettir. Çevre yolu ve asma köprü, fantastik ve politik tasavvurlardır."
İlhan Selçuk: "Bu köprüyle ne biz övünebiliriz, ne çocuklarımız. Boğazın iki yakasında evleri olan zenginlere tüketim malları taşıyan kamyonlara yol açmak için çare Boğaz Köprüsü."

Prof. Gülten Kazgan: "Köprü yapacağımıza birkaç araba vapuru daha inşa edelim. Üretken olmayan yatırımlar, Türk ekonomisi için büyük sarsıntı teşkil edecektir."

Nasıl, tanıdık geldi mi?

Hilal Kaplan'ın tüm yazıları

ÇOK OKUNAN HABERLER
FEHMİ KORU : AK PARTİ YENİ SİSTEMİN HATALARININ FARKINDA! FEHMİ KORU : AK PARTİ YENİ SİSTEMİN HATALARININ FARKINDA!
CEM KÜÇÜK :TÜRKİYE’NİN KİMSEDEN ÇEKİNCESİ YOK! CEM KÜÇÜK :TÜRKİYE’NİN KİMSEDEN ÇEKİNCESİ YOK!
ENGİN ARDIÇ : SİZDE HER YOL VAR MI? ENGİN ARDIÇ : SİZDE HER YOL VAR MI?
ALİ KARAHASANOĞLU : ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT, HER ŞEY % 40 ZAMLANDI MI? ALİ KARAHASANOĞLU : ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT, HER ŞEY % 40 ZAMLANDI MI?
MAHMUT ÖVÜR : SAADET PARTİSİ NE YAPACAK? MAHMUT ÖVÜR : SAADET PARTİSİ NE YAPACAK?
HİLAL KAPLAN : AK PARTİ’NİN CHP’DEN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEY VAR! HİLAL KAPLAN : AK PARTİ’NİN CHP’DEN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEY VAR!
SON HABERLER
ALİ KARAHASANOĞLU : ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT, HER ŞEY % 40 ZAMLANDI MI? ALİ KARAHASANOĞLU : ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT, HER ŞEY % 40 ZAMLANDI MI?
ENGİN ARDIÇ : SİZDE HER YOL VAR MI? ENGİN ARDIÇ : SİZDE HER YOL VAR MI?
MAHMUT ÖVÜR : SAADET PARTİSİ NE YAPACAK? MAHMUT ÖVÜR : SAADET PARTİSİ NE YAPACAK?
FEHMİ KORU : AK PARTİ YENİ SİSTEMİN HATALARININ FARKINDA! FEHMİ KORU : AK PARTİ YENİ SİSTEMİN HATALARININ FARKINDA!
Sizce bu 85 metrelik megayatı satın alabilecek kaç kişi vardır? Sizce bu 85 metrelik megayatı satın alabilecek kaç kişi vardır?
Dikkat! Beyinler sisleniyor Dikkat! Beyinler sisleniyor
Türkiye Tel Rıfat’ta kendi göbeğini kendi kesebilir mi? Türkiye Tel Rıfat’ta kendi göbeğini kendi kesebilir mi?
Endekse gel endekse: Afganistan’da temel haklar Türkiye’den daha iyiymiş Endekse gel endekse: Afganistan’da temel haklar Türkiye’den daha iyiymiş