HDP'li Buldan: Demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP, 31 Mart seçimlerinde güç dengesini değiştirdi. 23 Haziran'da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz" dedi.

HDP'li Buldan: Demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "HDP, 31 Mart seçimlerinde güç dengesini değiştirdi. 23 Haziran'da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Pervin Buldan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin kararını eleştirdi. Buldan, YSK'nın AK Parti'nin komisyonu gibi çalıştığını öne sürerek, "YSK, İstanbul seçimlerini iptal etti. Tıpkı HDP'lilerin mazbatalarını iptal etmeleri gibi. Şaibeli olan seçim değil, YSK'dır. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Çıkmış 'Oylar çalındı' diyorlar. Halkın aklıyla dalga geçiyorlar. İstanbul'da oylar değil, AKP ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı. Daha geçen hafta bölgede 10 muhtarın mazbatasına el konuldu. YSK, kendisini halk iradesinin üstünde görüyor. Biz bunları hep söyledik ama ne yazık ki sesimiz yeterince duyulmadı" dedi.

'HDP demokrasiden yana'
Pervin Buldan, 31 Mart seçimlerinde HDP'nin güç dengesini değiştirdiğini, halka umut verdiğini söyledi. Türkiye'nin 31 Mart'taki kararlılığını 23 Haziran'da da sürdüreceğini kaydeden Buldan, şunları söyledi:
"HDP, demokrasiden yanadır. HDP, iradesi gasbedilenlerin yanındadır. HDP, 31 Mart seçimlerinde güç dengesini değiştirdi. 23 Haziran'da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz. Daha güçlü bir 'demokrasi ittifakı' diyoruz. Halklarımızın nefes alabildiği, kimsenin kimseye 'öteki' demediği toplumsal uzlaşıya dayalı bir demokrasi ittifakından söz ediyoruz. Demokrasinin yolu İstanbul kadar Cizre'den de geçmektedir. Adaletsizliğe her yerde birlikte karşı çıkalım. Seçimleri kaybedince demokrasiyi hatırladılar. Hiç kuşkunuz olmasın asıl demokrasi reformunu halkın kendisi yapacak."

 

ÇOK OKUNAN HABERLER
Osmaniye'de doğal gaz ve elektrikte enerji tasarrufu sağlayan cihaz yaptılar Osmaniye'de doğal gaz ve elektrikte enerji tasarrufu sağlayan cihaz yaptılar
TÜBİTAK'a personel alınacak TÜBİTAK'a personel alınacak
Kiraz'a şehit ateşi düştü Kiraz'a şehit ateşi düştü
Elazığ'da 690 öğrenciden "Atatürk İmzası" Elazığ'da 690 öğrenciden "Atatürk İmzası"
Muş'ta yoğun yağışlar nedeniyle çiftçiler mahsullerini bir ay geç ekti Muş'ta yoğun yağışlar nedeniyle çiftçiler mahsullerini bir ay geç ekti
Kayseri’de kontrolden çıkan ambulans takla attı: 2 yaralı Kayseri’de kontrolden çıkan ambulans takla attı: 2 yaralı
SON HABERLER
Samsun’da DEAŞ’tan 16 kişinin gözaltı süresi uzatıldı Samsun’da DEAŞ’tan 16 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
Konya'da kafeye silahlı saldırı düzenlendi: 2 yaralı Konya'da kafeye silahlı saldırı düzenlendi: 2 yaralı
Elazığ'da köpeklerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden yaşlı kadın defnedildi Elazığ'da köpeklerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden yaşlı kadın defnedildi
İzmir'de Gizem'i 8 ay önce de dağlık alana götürüp dövmüş İzmir'de Gizem'i 8 ay önce de dağlık alana götürüp dövmüş
Manisa’da yeni su ücret tarifeleri belli oldu Manisa’da yeni su ücret tarifeleri belli oldu
YSK’da toplantı bitti YSK’da toplantı bitti
Mersin'de minibüste karısını defalarca yumrukladı Mersin'de minibüste karısını defalarca yumrukladı
İzmir'de traktör ile ağacın arasında sıkışarak öldü İzmir'de traktör ile ağacın arasında sıkışarak öldü