FETÖ'den tutuklanan CHP'li başkan için CHP'liler neden sessiz? Nedim Şener açıkladı

Hürriyet yazarı Nedim Şener, bugünkü yazısında CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un FETÖ'den tutuklanmasının ardından CHP kanadının bu durum karşısında neden sessiz kaldığını açıkladı.

FETÖ'den tutuklanan CHP'li başkan için CHP'liler neden sessiz? Nedim Şener açıkladı

CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'u FETÖ üyeliğinden tutuklandığından beri yakından takip eden Nedim Şener,  "Bunun iktidarın muhalefete yönelik “siyasi” bir operasyonu olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Bu nedenle konuya ihtiyatla yaklaşmaya çalıştım. Çünkü İbrahim Burak Oğuz, 2008 yılından itibaren CHP Konak İlçe Örgütü’ne üye olarak kayıtlı, 2011 yılında CHP milletvekili adayı olmuştu. 2019 yılında da Urla’da yüzde 67.5 oy alarak belediye başkanı seçilmişti." ifadelerini kullandı.

"Başından beri bana ilginç gelen şeylerden biri, CHP yöneticilerinin tutuklama kararından sonra bir-iki açıklaması dışında, parti teşkilatı ve seçmenlerden önemli bir tepki gelmemesiydi." diyen Nedim Şener İbrahim burak Oğuz'un ifadelerini okuyunca CHP'lilerin suskunluğunun nedenini anladığını yazdı.

İşte Nedim Şener'in o yazısından bir bölüm

Neredeyse Urla halkının yüzde 70’ine yakının oyunu almış CHP’li bir belediye başkanı için ortalığın ayağa kalkması gerekirdi. Evet, CHP’lilerin sessizliği tuhaftı ama İbrahim Burak Oğuz hakkında bir yazı yazmak için savcılıkta ve mahkemede yaptığı savunmayı okumam gerekiyordu. Bir tuhaflık da bu aşamada ortaya çıktı: Normalde savunma ifadelerine gazeteciler avukatlar aracılığıyla çok hızlı ulaşır. Ama Burak Oğuz’un ifadeleri parti üst yönetimi dışında kimseyle paylaşılmıyordu. Üç hafta sonra nihayet Urla Belediye Başkanı Oğuz’un savcılık ve mahkemede yaptığı 31 sayfalık savunma ifadelerine ulaşabildim. İfadelerini okuyunca, CHP’lilerin suskunluğunun sebebini biraz olsun anlayabildim. Suskunluğun sebebi, İbrahim Burak Oğuz’un ifadeleri, hakkındaki delillere verdiği cevaplardı.

FETÖ’CÜ DERNEKLERE ÜYE

İbrahim Burak Oğuz, FETÖ’nün İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) ile İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği üyesiydi. İGİD’den 2012’de ayrılmıştı ama İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği’ne üye olduğunu hatırlamadığını söyledi. İGİD Başkanı ve FETÖ’nün Hatay bölge sorumlusu, aynı zamanda İzmir Demokratik Kongo Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Mehmet Timuroğlu ve diğer FETÖ’cü işadamları ile Yenbu isimli bir şirkete ortak olmuştu. Savcının bu konudaki sorusuna, “Afrika’ya merakımdan ve ilgimden dolayı İGİD’e üye oldum. Bu nedenle ticari amaçlı kurduk” cevabı dikkat çekici. Oğuz’un Bank Asya’da da hesapları tespit edildi.

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ AFRİKA’YA ÖZLEMİM VAR’

AFRİKA’da FETÖ’nün aktif olduğu Kamerun, Demokratik Kongo gibi ülkelere giden Burak Oğuz gerekçesini “Küçüklüğümden beri Afrika’ya karşı bir özlemim ve sevgim vardır. Ben de Afrika ile ilgili bir oluşum içinde olmak istedim” şeklinde ifade etti. Mali müşavir olan İbrahim Burak Oğuz, ayrıca Yunanistan, Avusturya, Balkan ülkeleri ve Rusya Federasyonu ülkelerine seyahat etti. Savcılık, Amerika’da FETÖ elebaşını ziyaret ettiği iddiasını da sordu. Oğuz, 2011’de New York’a gittiğini söylerken, “Fetullah Gülen ile tanışmadım, Amerika’ya gittiğimde sadece New York şehrinde bulundum. Ben tek başıma seyahat etmeyi severim. New York’a da tek başıma gitmiştim, İki-üç gün kaldım, New York’u gezdim, geri geldim” cevabını verdi. İbrahim Burak Oğuz’un FETÖ yöneticisi mahrem imamlarla irtibatı oldukça fazla. Adına kayıtlı tam 27 telefon numarası var. Ev, iş, kızı ve eşi ve kendisinin kullandıkları dışında, adına kayıtlı telefon numaraların tamamına yakını FETÖ’cü mahrem imamlar tarafından kullanılıyor. 

(...)

Nedim Şener'in yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
7.8 7.8
Kemal Bey'i tongaya düşürecekler Kemal Bey'i tongaya düşürecekler
Mütekait Portakal anket yapmış! Mütekait Portakal anket yapmış!
Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor… Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor…
‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası ‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası
Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde
MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ  kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef  MİT Başkanı Fidan MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef MİT Başkanı Fidan
Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz