Fatih Altaylı İlker Başbuğ'un planını açıkladı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, İlker Başbuğ'un FETÖ'nün siyasi ayağında AK Parti'yi işaret etmesiyle ilgili kaleme aldığı yazısında "Ama şimdi dava açılır ise Başbuğ mahkemeden o dönemin araştırılmasını talep edecek." ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı İlker Başbuğ'un planını açıkladı

İlker Başbuğ'un 26 Haziran 2009'da Meclis'ten geçirilen torba yasadaki "asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması"na ilişkin maddeyi FETÖ'nün siyasi ayağına örnek göstermesi ortalığı karıştırdı.

Mahkemeler eski defterleri açacak mı?

Açıklamalara tepki gösteren AK Parti, İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunacak. Başbuğ'un neyi amaçladığı merak konusu olurken, dikkat çeken bir değerlendirme Fatih Altaylı'dan geldi. 

Altaylı'ya göre Başbuğ bilerek söyledi ve stratejik bir hamle yaptı. Tersini de gündeme getiren Altaylı, "Başbuğ stratejik bir hamle mi yaptı?" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Stratejik bir hamle olduğunu zannediyorum

"Ben eski Genelkurmay Başkanı’nın bu durumu öngöremeyecek kadar stratejiden yoksun olabileceğini düşünmüyorum. Bence bunu bilerek söyledi. Bu davaların açılmasını istiyor. Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için TBMM’de verilen tüm önergeler AK Parti-MHP barajına çarpıp geri dönüyor. Ama şimdi dava açılır ise Başbuğ mahkemeden o dönemin araştırılmasını talep edecek. Mahkeme de adil yargılama hakkına saygı gösterecekse, bir bilirkişi oluşturacak. Bu bilirkişi de o dönemin Meclis’ini araştıracak. Ben İlker Başbuğ’un bunu istediğini, bunun stratejik bir hamle olduğunu zannediyorum. Yok eğer değilse… Vah genelkurmayımıza."

İşte Fatih Altaylı'nın o yazısı:

İlker Başbuğ’un başı yine dertte. Eski Genelkurmay Başkanı bir dönem FETÖ kumpası nedeniyle hapse girmiş, yargılanmış ve müebbete mahkûm olmuştu. FETÖ askeriyeden sonra siyaseti de topyekûn ele geçirmeye kalkışmasa Başbuğ ve meslektaşları muhtemelen hâlâ içerde olacaktı. Başbuğ hapisten çıktığı günden beri sürekli televizyon programlarında konuşuyor, anlatıyor.Anlattıklarında gerçek payı çok büyük olsa da eski silah arkadaşları  paşaya kızgın ve küskünler. Ergenekon davasının başında tavır almamakla, silahlı kuvvetler mensuplarına sahip çıkmamakla suçluyorlar Başbuğ’u. Askerlerin kızgınlığı haklı gibi görünse de Başbuğ o günlerde ne yapabilirdi bilemiyorum.

Kendisini takan olur muydu, yoksa Ergenekon mağdurlarına vereceği destek başını daha hızlı mı belaya sokardı tahmin etmek güç!
Neyse, sonuç olarak bugün İlker Başbuğ konuşuyor ve konuştukça da kızdırıyor.
Bu kez AK Parti yönetimi kendisine öfkelendi.
Çünkü TBMM’nin bir dönemini suçladı ve FETÖ ile bağlantılı olduklarını ima etti.
Ve şimdi o dönem vekil olan AK Partililer kendisini dava etmeye hazırlanıyorlar.
Ben eski Genelkurmay Başkanı’nın bu durumu öngöremeyecek kadar stratejiden yoksun olabileceğini düşünmüyorum.
Bence bunu bilerek söyledi.
Bu davaların açılmasını istiyor.
Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için TBMM’de verilen tüm önergeler AK Parti-MHP barajına çarpıp geri dönüyor.
Ama şimdi dava açılır ise Başbuğ mahkemeden o dönemin araştırılmasını talep edecek.
Mahkeme de adil yargılama hakkına saygı gösterecekse, bir bilirkişi oluşturacak.
Bu bilirkişi de o dönemin Meclis’ini araştıracak.
Ben İlker Başbuğ’un bunu istediğini, bunun stratejik bir hamle olduğunu zannediyorum.
Yok eğer değilse…
Vah genelkurmayımıza.

Fatih Altaylı'nın tüm yazıları

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Prag’da Erdoğan-Paşinyan buluşması Prag’da Erdoğan-Paşinyan buluşması
Teröristin DNA'sı Kılıçdaroğlu'nun DNA'sı Teröristin DNA'sı Kılıçdaroğlu'nun DNA'sı
"ÇUL..." "ÇUL..."
Kur'an-ı Kerim yakan İzmirliler! Kur'an-ı Kerim yakan İzmirliler!
Çökmedikleri bir başörtüsü kalmıştı!.. Çökmedikleri bir başörtüsü kalmıştı!..
ByLock’ta Özgür Özel’e FETÖ selektörü ByLock’ta Özgür Özel’e FETÖ selektörü
ABD’nin Dedeağaç üzerinden Türkiye’yi baypas etme stratejisi ABD’nin Dedeağaç üzerinden Türkiye’yi baypas etme stratejisi
Erdoğan’ın sürprizi ve Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hamlesi Erdoğan’ın sürprizi ve Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hamlesi