Fatih Altaylı, 1992'deki felaketleri hatırlatarak "İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz" dedi

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, son zamanlarda yaşadığımız deprem, çığ ve uçak kazasını köşesine taşıdı. 1992'de yaşanan felaketleri hatırlatan Altaylı, "İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz" ifadeleirni kullandı.

Fatih Altaylı, 1992'deki felaketleri hatırlatarak "İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz" dedi

2020 yılına girdiğimizden beri  kötü haberler arka arkaya geldi. Elazığ depremi, Van/ Bahçesaray çığ felaketi, İstanbul'da uçak kazası...

Bu yaşananların 1992 yılını hatırlattığını söyleyen yazar bazı yılların geçerken kötü geçtiğini ifade etti ve "İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz. Bu kadarda kalır." diye yazdı.

Altaylı, yazısında 1991 Kasım'da seçimi kazanan ve yeniden Başbakanlık koltuğuna oturan Demirel için "1992 yılı Demirel'e peş peşe facialarla “Hoşgeldin” diyor." ifadelerini kullandı.

İşte Fatih Altaylı'nın o yazısı:

Deja vu ya da 1992 reloaded 

2020’nin kötü geçeceğini biliyorduk ama bunlar hesapta yoktu.

Önce deprem, ardından çığ felaketi.

Dün de az kala bir uçak faciası yaşanıyordu. Sabiha Gökçen’de bir uçak üçe bölündü pistten çıkarak. Uçaktaki 183 kişiden 3’ü hayatını kaybetti. Allah korudu. Hani derler ya “Teker teker gelen belaya razıyım” diye.

Bunlar peş peşe, grup halinde geliyorlar.

Bu durum beni biraz geçmişe sürükledi. 1992’ye.

Yasakları kalkan Süleyman Demirel, ilk girdiği seçimlerden partisi Doğru Yol’u 1. çıkarmış ve 2. sıradaki SHP ile birlikte koalisyon hükümetini kurarak 1980 darbesinden 11 yıl sonra Kasım 1991’de yeniden Başbakanlık koltuğuna oturmuş. Ve 1992 yılı Başbakan Demirel’e peş peşe facialarla “Hoşgeldin” diyor.

1. İlk felaket haberi 2 Ocak günü Hakkari Yüksekova’dan geliyor. Çığ düşmesi sonucu 20 vatandaşımız yaşamını yitiriyor.

2. 1 Şubat günü bu kez duyulmamış, görülmemiş bir çığ faciası yaşanıyor. Şırnak’ın Gömeç Köyündeki askeri birliğimizin üzerine çığ düşüyor. Terörle mücadele için orada bulunan 91 askerimiz çığ altında şehit düşüyor. Küçücük Gömeç köyünde de 60 kişi Çığ altında kalarak yaşamını yitiriyor. Bir köy ve bir askeri birlik birlikte yok oluyor. Toplam 151 can gidiyor.

3. Altı gün sonra 7 Şubat’ta Beytüşşebap’ta bir çığ düşüyor. 32 vatandaşımızın canını altına alıyor. Aynı gün bölgedeki başka çığ felaketlerinde 22 kişi daha ölüyor.

4. Ertesi gün, Şubat’ın 8’inde yine Beytüşşebap’ta yine çığ ve bu kez 16 ölüm.

5. Cüce Şubat dev felaketlerle devam ediyor. 25 Şubat’ta bu kez Van’ın Gevaş ilçesinde çığ var. 14 yurttaşımızın canını alıyor.

6. Oh be Şubat bitti derken Mart beteriyle geliyor. 3 Mart günü Zonguldak Kozlu’daki taş kömürü ocağında grizu patlıyor. 263 madencimizin bir bölümü yanarak an veriyor, bir bölümü göçük altında kalarak ölümü bekliyor. Bu faciada hayatlarını kaybeden madencilerimizin cenazelerinin sonuncusu ancak 5 yıl sonra toprağın altından çıkarılabiliyor.

7. Ve 1992 yılı son darbeyi 13 Mart’ta Erzincan’da vuruyor. Akşam saat 19.18’de Erzincan 6.6 büyüklüğünde bir depremle sarsılıyor. 653 can alıyor.

O günlerde “muhalif mahfillerde” konuşulan ise şu: “Demirel uğursuzluk getirdi.” Öyle uğura uğursuzluğa pek inanmam.

Ama bazı yıllar gerçekten kötü gelir.

İnşallah 2020, 1992 gibi olmaz. Bu kadarda kalır.

ÇOK OKUNAN HABERLER
WhatsApp bildirimi ne anlama geliyor? WhatsApp bildirimi ne anlama geliyor?
Nedim Şener: Küreselci mafyanın Big-Tech oligarkları iş başında! Nedim Şener: Küreselci mafyanın Big-Tech oligarkları iş başında!
Engin Ardıç: "Kuzeylilerin Başkenti"ne saldıran hatun ceza görür mü? Engin Ardıç: "Kuzeylilerin Başkenti"ne saldıran hatun ceza görür mü?
Fuat Uğur: Yeni "Reform Paketi"ndeki skandal maddeler Fuat Uğur: Yeni "Reform Paketi"ndeki skandal maddeler
Orhan Uğuroğlu: Kılıçdaroğlu  "Yürütmenin başı" cumhurbaşkanını mı eleştirdi? Orhan Uğuroğlu: Kılıçdaroğlu "Yürütmenin başı" cumhurbaşkanını mı eleştirdi?
Abdulkadir Selvi: Asiltürk'ün tavrı ne yönde olacak? Abdulkadir Selvi: Asiltürk'ün tavrı ne yönde olacak?
SON HABERLER
Kübra Par: Cumhurbaşkanı'ndan siyasette yeni hamleler Kübra Par: Cumhurbaşkanı'ndan siyasette yeni hamleler
Ahmet Taşgetiren: Saadet çantada keklik olur mu? Ahmet Taşgetiren: Saadet çantada keklik olur mu?
Mahmut Övür: Saadet Partisi ne yapacak? Mahmut Övür: Saadet Partisi ne yapacak?
Yılmaz Özdil: 2020 yılında kız çocuklarına en çok "babasının süsü" ismi verilmesi Yılmaz Özdil: 2020 yılında kız çocuklarına en çok "babasının süsü" ismi verilmesi
Orhan Uğuroğlu: Kılıçdaroğlu  "Yürütmenin başı" cumhurbaşkanını mı eleştirdi? Orhan Uğuroğlu: Kılıçdaroğlu "Yürütmenin başı" cumhurbaşkanını mı eleştirdi?
Beyazıt Öztürk'ün samimi itirafları Beyazıt Öztürk'ün samimi itirafları
Fuat Uğur: Yeni "Reform Paketi"ndeki skandal maddeler Fuat Uğur: Yeni "Reform Paketi"ndeki skandal maddeler
Sürgün yedi Sürgün yedi