ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Evliyken başkasını sevmek günah mı? Nihat Hatipoğlu cevapladı

Eşi olduğu halde başkasını sevmek suç mu? Boşanmak bir çözüm mü? Cevapla Tv Uzmanı Nihat Hatipoğlu şu şekilde cevap verdi.

09 Nisan 2018

Evli olduğun halde başka birini sevmek suç mu? Eşini sevmeyince boşanmak mı gerekir? Birbirlerini sevmeye gayret etmeliler diyen Cevapla Tv Uzmanı Nihat Hatipoğlu Hadislerden v e ayetlerden örnek vererek şu şekilde konuştu;

"Karı koca birbirleriyle sözleşme imzalımış gibidir." diyen Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:  "Zaten nikahın anlamı akittir. Hocanın yanında kabul ettim, ona vardım, onu aldım demek de bu akidi sözle de kabul etmek demektir. Bu nedenle de birbirlerini sevmeye gayret etmeliler. Bazen sevgi bitebilir. Mümkündür. Yeni çağda diyorlar ya ben ondan elektrik alamıyorum."

Nihat Hatipoğlu, Hz. Ömer'in zamanında yaşanan bir olayı anlattı:

"Hz. Ömer'e gelir birisi der ki "ben karımı boşamak istiyorum." Halife Ömer, "niye boşuyorsun" der. Adam "Artık, onu sevmiyorum, eski muhabbetim kalmadı" diye yanıt verir.

Hz. Ömer çok zarif bir yanıt verir: "Sen sanıyor musun ki bütün evlilikler sevgiyle devam eder. Vefa yok mu? Sır yok mu? Eskinin hatırı yok mu? Git karınla evliliğini devam ettir."

Nihat Hatipoğlu, evli birine aşık olan, ya da evli olduğu halde başkasına aşık olanların ne yapması gerektiğini ise şöyle anlattı:

"Evlilik bu, böyle devam etmesi lazım. Ama bazen evli olan birisi, başkasına muhabbet besleyebilir, ya da evli olan birisine karşı muhabbet besleyebilir. Burada yapılması gereken iffetiyle duracak, o sevgisini belirtmeyecek, göstermeyecek... Evli olan bir kadına ya da erkeğe seni seviyorum şeklinde bir şeyi ihsas ettirmek dinen haramdır. Mevcut olan yuvayı bozmak demektir. Din bunu kabul etmez. Bunu hissettirmeyecek, söylemeyecek, belirtmeyecek. Bundan dolayı da ahirette büyük sevap kazanacaktır."

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler