ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

Tazminat almak için kaç ay çalışmamız gerekir? Kadınlar evlendiği zaman tazminat alabilir mi? Evlenen kişiler tazminatı nasıl alırlar? Tazminat alma hakları nelerdir? Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilmeleri için Evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde hizmet akdinin feshedilmemesi gerekir . Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel cevapla.tv'ye anlattı.

29 Mart 2018

Evlenen kadınların tazminat alması için gerekli şartlar nelerdir? Evlenince işten ayrılınca tazminat hakkı kazanması için hangi şartlar gerekiyor. Evlenen işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel cevapla.tv'ye anlattı. 

Kadın işçilerin evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkından yararlanılabilmesi için evlilik bağının Medeni Kanun hükümlerine uygun olarak kurulmuş olması, çalışma süresinin bir yıldan fazla olması ve hizmet akdinin evlenme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde sona erdirilmesi gerekmektedir. Bir yıl geçtikten sonra, evlenme sebebine dayanılarak hizmet akdinin sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılamayacağı gibi, dini nikahta bu hakkı sağlamaz.

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilmeleri için Evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde hizmet akdinin feshedilmemesi ve işverenden kıdem tazminatı istenmemesi halinde işçinin bu hakkı kaybolmaktadır. Fesih nedeninin evlenme dışında başka bir neden olarak belirtilmiş olması halinde ise artık evlenme nedeniyle kıdem tazminatı istenmesi mümkün olmayacaktır.

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilmeleri için gerekli koşulları nelerdir?

Kadın işçiler, evlendikten sonra bir yıl içinde iş sözleşmesini feshetmeleri halinde kıdem tazminatına hak kazanmaktadırlar. Bu düzenlemeye istinaden kadın işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için;

- Birinci koşul, kadın işçinin iş sözleşmesinin devam etmesidir. Yani, işçinin işten ayrıldıktan (iş sözleşmesi kıdem tazminatı almasını hak etmeyecek şekilde sona erdikten) bir süre evlenmesi halinde kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle, işçinin iş sözleşmesinin devam etmesi önemli bir koşuldur.

- İkinci koşul ise, iş akdi devam eden kadın işçinin evlenmesi halinde, bir yıl içinde evlendiğini belirterek işverenden kıdem tazminatını istemesi gerekmektedir. Evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesinin feshedilmemesi ve işverenden kıdem tazminatı istenmemesi halinde işçinin bu hakkı kaybolmaktadır.

- Üçüncü koşul ise, kadın işçinin en az bir yıllık çalışmasının olmasıdır.

Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel'in tüm videoları ulaşmak için Kaynak linkine tıklayabilirsiniz. 

Kaynak: Cevapla.tv 

Benzer Haberler