ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Eşimizi dua ile değiştirebilir miyiz? Nihat Hatipoğlu cevapladı

Kaderimizdeki kişiyi dua ile değiştirebilir miyiz? Dua ile ömrümü uzatabilir miyim? Kişi bilmediği bir şey hakkında dua edebilir diyen Cevapla Tv Uzmanı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu tüm sorularınıza Cevapla Tv aracılığı ile cevap veriyor.

09 Nisan 2018

'Kişi bilmediği şey için dua edebilir, ömrünün uzaması için dua edebilir, kaderindeki  kişi için dua edebilir, şer gördükleri hakkında dua edebilir, peki bu kaderi değiştiriyor mu? Evet değiştiriyor. Peki nasıl değiştiriyor?' diye ilahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu cevapladı.

Kader nedir? 
Allah'ın en başından en sonuna kadar her şeyin zamanını, özelliğini, yerini önceden bilmesi ve takdir etmesidir. Kader Allah'ın belirli bir ölçüye göre düzenlenmiş olan ilahi bir kanunudur.

Her şeyin bir kaderi vardır. Bir şeyin başlangıcı ve sonu arasında geçen her şey kaderdir. İnsanında doğumu ve ölümü ile arasında geçen her şey, Allah'ın iradesi ile herşeyi önceden bilip şekillendirmesi ve tayin etmesiyledir. Buna insanın kaderini önceden belirli olarak yaşaması diyebiliriz.

Kazâ nedir? 
Kaza, Allah'ın önceden buyurduğu ve belirlediği bir şeyin zamanı gelince Allah'ın iradesi ve takdiriyle meydana gelmesi ve şekillenmesidir. Bir şeyin zamanı gelince meydana gelmesidir.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler