ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Engelli emeklilik şartları nelerdir?

Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi? Engelli emeklilik şartları nelerdir? Özürlü raporuna sahip olanların en az %40 belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Engelli emeklilik şartlarının neler olduğunu Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel cevapladı.

30 Mart 2018

Engelli olup Devlet kademesinde memur olarak çalışan kişilerin emekli olabilmeleri için gerekli şartlar nelerdir? Memurlar engelli raporuyla emekli olabilir mi? Engelli emeklilik işlemleri nelerdir? diye sorduk. Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel Engelli emeklilik şartlarını açıkladı. 

Engelli emeklilik şartlarını Cevapla.tv için açıklayan Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel ; Gerek kamuya özürlü kadrosundan girmiş olanlar gerekse %40 veya daha az üzerinde özürlü raporuna sahip olanlar 15 yıllık çalışma hayatlarından sonra emekli olma hakkına sahiptirler. 

Engelli Kamu Görevlilerin Emekli Olabilirmeleri için gerekli Mevzuat aşağıdaki gibidir.

Kamu görevlisi olarak özürlülere ilişkin mevzuata tabi olmadan normal atama suretiyle göreve giren, ancak göreve girmeden önce herhangi bir sebepten dolayı alınmış olan sağlık kurulu raporları bulunanların, görevde iken 15 hizmet yıllarının bulunması ve bu raporlarındaki özürlülük oranının en az % 40 olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca karar verilmesi halinde 5434 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinin (j) bendi hükmünden yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ancak, kamu görevlisi olarak göreve başlamadan önce özürlü olmalarına rağmen göreve girmeden önce bu durumlarını belgeleyen raporları bulunmayanların, göreve girdikten sonra alacakları sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılmasına yukarıda yer alan madde hükmü cevaz vermemektedir.

Yeni düzenleme olan 5510 sayılı Kanunda özürlülere yönelik ayrıca bir hükme yer verilmemiştir. Bu durumdakilerden 5510 sayılı Kanunun yürürlüğünden sonra ilk defa kamu görevlisi olanlar hakkında uygulanacak hükümler Kanunun 28 inci maddesinde, halen kamu görevlisi olarak görev yapanlar hakkında uygulanacak olan hükümler de Kanunun geçici 4 üncü maddesinde yer aldığını görmekteyiz, Bu hükümlere göre özürlü kamu görevlilerine özürlülük aylığı yerine yaşlılık aylığı adı altında aylık bağlanmasının belirlendiğini görmekteyiz.

Kaynak: Cevapla.tv 

Benzer Haberler