ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Emekliler asgari geçim indirimi alıyor mu?

Emekliler asgari geçim indirimi alıyor mu? sorusunu cevaplamadan önce Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir? Asgari ücret ne kadar? İşte asgari ücret ve AGİ hakkında bilinmesi gerekenler. Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel cevapla.tv'ye anlattı.

30 Mart 2018

Emekliler asgari geçim indirimi alıyor mu? sorusu son günlerde en çok aranan sorulardan bir tanesi. Bizde Cevapla.tv olarak Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel'e sorduk. Emekliler asgari geçim indirimi alıyor mu? Hangi şartlarda Emekliler asgari geçim indirimi alabilir? İşte Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel 'in cevabı. 

'Ücretlilerinden veya maaşlarından vergi kesintisi yapılmış olması gerekiyor. Normal şartlarda emeklilerin maaşlarından vergi kesintis olmadığı için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) alamazlar. Anca hem Emekli Hem ücretli olarak başka bir yerde çalışıyorlarsa normal ücretlerinden vergi kesintisi olacağı için o maaşlarının üzerinden Asgari Geçim İndirimi (AGİ) alabilirler. '

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

Cevapla.tv uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel'in tüm cevaplarını izlemek için Kaynak kısmında bulunan link tıklamanız yeterlidir. 

Kaynak: Cevapla.tv

Benzer Haberler