Emekli zammı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması

Emekli maaşında son durum ne? Kabine Toplantısı ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantılarının ardından yeniden gündeme gelen emekliye yapılması planlanan zam oranı belli. oldu mu? 17 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklileri emekli maaşı ek zammına ilişkin yasal düzenlemeye gözlerini çevirmiş durumda. İşte ayrıntılar...

Emekli zammı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması

Açıklanan Orta Vadeli Program ile milyonlarca emekli emeklilere yapılacak zamma odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "İşçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve asgari emekli aylığı alanlara ilişkin oransal artışlar ve enflasyon farkı olacak." açıklamasının ardından 1 Ekim günü çalışmalarına devam edecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde emekli maaşına ek zam konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Emekli maaşı ek zammı son dakika gelişmeleri, yaklaşık 17 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gündeminde yer alıyor. Emekli maaşı ek zammına ilişkin yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları sürüyor. İşte 2023 emekli ek zammında son durum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklaması...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşına ilişkin, "Emeklilerimizin sıkıntılarını biliyoruz iyileştirici adımlar atacağız, 2024'e inşallah bu kararları vermiş olarak gireriz." ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ YOLDA!

Geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Memurlarla müzakereler yapıldı, işçilerimizle de yılın başında bağlanmıştı. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme diye bir ilkemiz var. En düşük emekli maaşı alanların durumunun iyileştirilmesine yönelik, Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu o çalışmaları yapıyoruz. O konuda çok netiz.

Çalışanımızın yanındayız, çalışanlarımız çok değerli. Emeklilerimiz çok değerli. Ama ülkenin imkanları çerçevesinde hareket etmemiz lazım. Zor bir dönemden geçiyoruz. Yüzyılın felaketi yaşanmış. Felaketin yaralarını sarmayı önceliklendirmeyi, eminim 86 milyonun tamamı istiyor." ifadelerini kullandı.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARI NE KADAR ARTACAK?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberi şu şekilde; Yılsonuna kadar bir kanun değişikliği yapılmadığı takdirde SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ocak ayında sadece 2023’ün temmuz – aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak.

2023 yılı enflasyonu yüzde 62 olursa temmuz – aralık dönemindeki enflasyon yüzde 35.25 olacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da bu oranda artacak.

Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca emeklilerin aylıklarında ilave artışa ilişkin bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma çerçevesinde kanun değişikliği yapılarak 6 aylık enflasyon oranının üzerinde bir artış yapılması bekleniyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yönelik bu ilave artışın ocak ayında yürürlüğe girecek şekilde hayata geçirileceği tahmin ediliyor.

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
Çiftçiyi tarlaya gömdüler! Çiftçiyi tarlaya gömdüler!
Konsolosluk araçlarıyla uyuşturucu sevkiyatı Konsolosluk araçlarıyla uyuşturucu sevkiyatı
Fenerbahçe’yi üç haftada ayağa kaldırdım! Çocuklar ağlamasın ve şampiyon olalım Fenerbahçe’yi üç haftada ayağa kaldırdım! Çocuklar ağlamasın ve şampiyon olalım
Müsavat Bey yarın çok ağır konuşacak Müsavat Bey yarın çok ağır konuşacak
Beyoğlu’nda doğdu Türkiye’ye yayıldı Beyoğlu’nda doğdu Türkiye’ye yayıldı
Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor
Avrupa’da aşırı sağ rüzgârı Avrupa’da aşırı sağ rüzgârı
2026 model Açlık Oyunları 2026 model Açlık Oyunları