ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Dul aylığı alma şartları nelerdir?

Dul aylığı alma şartları nelerdir? Nikahsız yaşayan erkeğe dul aylığı verilir mi? Öncelikle dul aylığı almak için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Dul aylığı almak için gerekli olan şartlarını Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel Cevapla.tv'ye anlattı.

30 Mart 2018

Dul aylığı alırken gerekli olan şartlardan bir tanesi resmi olarak evlenmemiş olmaktır. 

Nikahsız yaşayan erkeğe dul aylığı verilir mi? diye sorduğumuz Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel Cevapla.tv için açıklamalarda bulundu.

Dul aylığı nasıl bağlanması gerektiği ilgili mevzuatta şöyle açıklanmaktadır. 

Öncelikle kadın veya erkek eşinin vefatı sonrası ödenmiş EMEKLİ SANDIĞI ,SSK- BAĞ-KUR primi varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunup eşinden dul maaşı ve cenaze yardımı talebinde bulunması gerekir. Yine eşinin vefatı öncesinde emekli maaşı almıyor olabilir.

 Mevzuatımız gereği 5510 sayılı kanunun 32.maddesinde belirtildiği üzere, sigortalının vefatı halinde en az 900 gün primi varsa beş yıldır sigortalı ise hak sahiplerine talepleri halinde maaş bağlanır.

Vefat eden kadın ise Erkek eşinin dul aylığından yararlanabilir. Bunun için en önemli şartlardan bir tanesi başka biri ile resmi nikahı olmamasıdır. 

Cevapla.tv Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel'e ait tüm videoları izlemek için kaynak kısmında bulunan link tıklayabilirsiniz. 

Kaynak: Cevapla.tv

Benzer Haberler