ÇOK OKUNAN YAZARLAR

'Dua Taneleri’ tesbih sergisinde 15 bin dolarlık fildişi tesbih

BURSA Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ‘Dua Taneleri’ tesbih sergisi izleyenlere kapılarını açtı. Sergide yer alan, 15 bin dolarlık fildişinden yapılmış, her bir tanesinde Allah'ın 99 isminden birinin yazılı olduğu, 14 ayar altınla işlenmiş 99'luk tesbih ilgi odağı oldu.

'Dua Taneleri’ tesbih sergisinde 15 bin dolarlık fildişi tesbih
23 Kasım 2018

BURSA Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ‘Dua Taneleri’ tesbih sergisi izleyenlere kapılarını açtı. Sergide yer alan, 15 bin dolar değerindeki, fildişinden yapılmış, her bir tanesinde Allah'ın 99 isminden birinin yazılı olduğu, 14 ayar altınla işlenmiş 99'luk tesbih ilgi odağı oldu.
Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bursa Vakıf Kültürü Müzesi'nde açılışı yapılan ve tesbih üreticileriyle koleksiyonerlerini bir araya getiren sergi, birçok eseri izleyenlerin beğenisine sundu. Sergi açılında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas, yoğun ilgi gören serginin bir ay boyunca açık kalacağını belirterek, "Burada koleksiyonerler ve bu işin ustaları hem tesbihlerini getirdiler, hem de bu işin nasıl yapıldığını anlattılar. Çok büyük bir ilgi vardı. Bu sergi 30 gün devam edecek. Bu süre içerisinde tüm tesbih severleri mutlaka müzemize davet ediyoruz. İnşallah bu tür sergilerimiz Büyükşehir Belediyemiz himayelerinde devam edecektir" dedi.
163 TESBİH SERGİLENİYOR
Tesbih üreticilerinden Hüseyin Çelik, İbrahim Karaerkek ile koleksiyoner Turgut Çakar, Hüseyin Hüsnü Abaş, Ömer Yıldız, Hidayet Ergün, Hüseyin Şanlı ve merhum İbrahim Benlioğlu'na ait toplam 163 tesbihin yer aldığı sergi çok farklı özellikteki ürünleri bir araya getirdi.
DEĞERİ 15 BİN DOLAR
Tesbih üreticisi olan Fırat Karakoç sergide en değerli parçanın fildişinden yapılmış olan tesbih olduğunu belirterek, "Hüseyin ustamızın yaptığı fildişi bir tesbihimiz var. Oyma işçilik ve altın işlemeli. 15 bin dolar değerinde bir tesbih. Her bir tanesinde Allah'ın 99 isminden birinin yazılı olduğu, 14 ayar altınla işlenmiş 99'luk tesbih ilgi odağı oldu. Burada görülmeye değer çok fazla tesbih var. Osmanlı dönemine ait 3 yüzlük, 5 yüzlük 9 yüzlük zikir tesbihleri var. Her yerde görülemeyecek, bulunamayacak çok önemli eserler" ifadelerini kullandı.
Sergiyi ziyaret eden vatandaşlardan Faruk Turan sergide birçok farklı tesbih bulunduğunu belirterek, "Güzel bir sergi olmuş. Osmanlı dönemine ait çok eser var. Çeşit çeşit tesbihler var. Osmanlı, Kehribar, Fildişi... Emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

FOTOĞRAFLI

Benzer Haberler