ÇOK OKUNAN YAZARLAR

CHP'li Akif Hamzaçebi dövizle ilgili teklife karşı çıktı: Masum değil

CHP’li Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında dolar kurunun 2017 yılı sonu itibarıyla 3 lira 82 kuruş olduğunu, dolardaki 65 kuruşluk artışın Türkiye'nin döviz cinsinden borcunu 285 milyar lira artırdığını belirterek Meclis'e getirilen dövizle ilgili teklifin masum olmadığını söyledi.

CHP'li Akif Hamzaçebi dövizle ilgili teklife karşı çıktı: Masum değil
16 Mayıs 2018

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan kanun teklifinin anlatıldığı gibi masum olmadığını öne sürerek, "Söz konusu teklif, dövizdeki, mevduattaki tırmanmanın önüne cezai tedbirlerle geçmeyi amaçlayan bir tekliftir" dedi.
CHP’li Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında dolar kurunun 2017 yılı sonu itibarıyla 3 lira 82 kuruş olduğunu hatırlatarak, o tarihten itibaren dolar kurundaki artışın 63 kuruş olarak gerçekleştiğini ifade etti. Döviz cinsinden dış borç stokunun geçen yıl sonu itibarıyla 453 milyar dolar olduğunu söyleyen Hamzaçebi, “453 milyar dolarlık dış borç stokunun 63 kuruş artış nedeniyle Türk lirası cinsinden ulaştığı maliyet 285 milyar lira olmuştur. Yani 63 kuruşluk artışın döviz cinsinden borcumuzu artırdığı tutar 285 milyar liradır. Özel, reel sektörün net döviz borcu Şubat ayı 2018 yılı itibarıyla 222 milyar liradır. 63 kuruşluk artışın reel sektörün döviz borcunda artışa yol açtığı rakam 140 milyar liradır. İkisinin toplamı 425 milyardır. 1 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar kamu ve özel sektörün döviz cinsinden borcu 425 milyar lira artmıştır. Bunu vatandaş ödeyecektir, kimse sağa sola bakmasın. Vatandaşın, ’bu beni ilgilendirmiyor’ deme hakkı yok. Bütün borçlar döner dolaşır vatandaşın sırtına biner. 425 milyar liralık artışın 81 milyona bölümü sonucu ulaştığı tutar 5 bin 247 liradır. Her vatandaş 1 Ocak’tan bu yana kadar 5 bin 247 lira daha fazla borç ödeyecektir" dedi.
TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan kanun teklifinin anlatıldığı gibi masum olmadığını öne süren Hamzaçebi, "Bankadaki döviz mevduatının toplam yerli yabancı paraya oranı yüzde 39’tur. Bu da sürekli olarak yükseliyor. Neden yükseliyor? Kimse Türk lirasına güvenmiyor. Söz konusu teklif, dövizdeki, mevduattaki tırmanmanın önüne cezai tedbirlerle geçmeyi amaçlayan bir tekliftir" ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler