Bursa'da eski kıraathane kültürü yaşatılıyor

BURSA'da Nusret Baytar'a ait kıraathanede kitap okuyan müşteriler, çaya para ödemiyor. Birçok antika eşyanın sergilendiği kıraathanenin kendine ait takımı var

Bursa'da eski kıraathane kültürü yaşatılıyor

BURSA'da Nusret Baytar'a ait kıraathanede kitap okuyan müşteriler, çaya para ödemiyor. Birçok antika eşyanın sergilendiği kıraathanenin kendine ait futbol takımı da var. Amaçlarının gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunu söyleyen Baytar, "Çay bahane. Asıl amacımız insanların kitap okuması, bilgi edinmesi, kültürlerini genişletmesi. Çaydan 50 kuruş kazanmasak da olur" dedi.


Nusret Baytar'ın 8 yıl önce açtığı kıraathane, yaklaşık 700 kitabın bulunduğu kütüphanesiyle dikkat çekiyor. Kitap okuma alışkanlığını artırmak için bu konsepti geliştiren Baytar, kitap okumayı teşvik etmek için de 'Kitap okuyana çay bedava' kampanyası başlattı. Mekanda kitabını okuyan müşteri dilerse kitabı imza karşılığı evine de götürebiliyor. Baytar'ın kıraathanede bir de antika eşyalardan oluşan köşe bulunuyor.


Eski kıraathane kültürünü yaşatıyor 
Kıraathaneyi kurarken oyunları azaltmak, kitap okumaya teşvik etmek ve gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için böyle bir konsept oluşturduğunu belirten Baytar, "Biz burada kahvehane kültüründen ziyade oyunu azaltıp, vatandaşlarımız kitap okusunlar istedik. Burayı müşterilerimiz diğer kahvehaneler gibi görmesinler, aynı kütüphane gibi görsünler istedik. Eski kıraathane kültürüne yakın bir konsept oluşturduk" dedi.
Kıraathanede yaklaşık 700 kitabın bulunduğunu söyleyen Nusret Baytar, "Bu kitapları isteyen burada okuyabiliyor, isteyen imza karşılığı alıp evine götürebiliyor. Kitap okuyana çay bedava kampanyası da başlattık. Aslında bu espri olarak başladı. Ancak faydalı olduğunu görünce devam ettirdik. Müşterilerimiz en azından kitabı eline alıyor. Çay bahane oluyor bu şekilde. Bizim kitapları buraya koymamızdaki amaç, insanlarımız kültürlü olsun, herkes kitap okusun. telefon elinde direğe çarpmasın. İnsanlar ellerinden telefonları bırakıp kitapları alsın" diye konuştu.


Futbol takımları bile var
Kıraathanenin bir de futbol takımı olduğunu ifade eden Baytar, "Mahallemizin gençlerinin kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve spora kanalize etmek için futbol takımı kurduk. Kurduğumuz takım da halı saha turnuvasında şampiyon oldu" diye konuştu. Antika bölümünün de olduğunu belirten Nusret Baytar, "Ayrıca antika bölümü var. Biz ilk başlarda hobi olarak başladık. Ancak, daha sonra arkadaşlarımız da ellerindeki antika eşyaları getirdi. Şimdi yaklaşık 200 parça antika eşya sergiliyoruz. Bunların içinde Osmanlı tüfeği ile yaklaşık 100 yıllık Zülfikar kılıcımız da var" dedi.


'Daha önce kahvehanelere gitmezdim'
Müşterilerinden Yücel Ersoy, burada boş zamanlarını değerlendirdiğini belirterek, "Yaklaşık 8 yıldır buraya geliyorum. Daha önce benim kahve kültürüm yoktu. Ancak bir gün buraya geldiğimde kitapları görünce hoşuma gitti. Çeşitli kitaplar okuduk burada. Evimize götürdük. Burada ortam çok güzel. Diğer kahvehanelere benzemiyor" dedi.


Kadın müşterileri de var
Müşterilerden Sema Avcı da "Kahvehanelerde erkek egemenliği oluyor. Ama biz kadınların da böyle yerlere gelmesinde bir sakınca olmadığını görüyorum. Bu nedenle her gün gelip kahvemi çayımı içiyorum, kitabımı okuyorum. Gayet güzel bir şekilde vaktimi geçiriyorum. Bu kahvehanede farklı bir kültür var. Mahallenin içinde olması, insanların birbirini tanıması büyük etken. Ayrıca gelen müşteriler de nezih insanlar. Kitabımızı okuyoruz, sohbetimizi ediyoruz" diye konuştu.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Ertuğrul Özkök'ten bomba yazı: Güya Kürt davası için savaşıyorlar. Öldürdükleri insanlar da Kürt! Ertuğrul Özkök'ten bomba yazı: Güya Kürt davası için savaşıyorlar. Öldürdükleri insanlar da Kürt!
Ahmet Taşgetiren soruyor: Akıncı 'haddinin bildirileceğini' düşünmedi mi? Ahmet Taşgetiren soruyor: Akıncı 'haddinin bildirileceğini' düşünmedi mi?
SON HABERLER
Ahmet Taşgetiren soruyor: Akıncı 'haddinin bildirileceğini' düşünmedi mi? Ahmet Taşgetiren soruyor: Akıncı 'haddinin bildirileceğini' düşünmedi mi?
Ertuğrul Özkök'ten bomba yazı: Güya Kürt davası için savaşıyorlar. Öldürdükleri insanlar da Kürt! Ertuğrul Özkök'ten bomba yazı: Güya Kürt davası için savaşıyorlar. Öldürdükleri insanlar da Kürt!
Sizin ne işiniz var önce onu söyleyin! Sizin ne işiniz var önce onu söyleyin!
Barış Pınarı harekâtı... Sahada değişen dengeler Barış Pınarı harekâtı... Sahada değişen dengeler
Fırat’ın doğusunda 2012 sonrasındaki denklem altüst oldu Fırat’ın doğusunda 2012 sonrasındaki denklem altüst oldu
Bir sınır kasabamızdan ibret dolu cuma hikâyesi Bir sınır kasabamızdan ibret dolu cuma hikâyesi
Harekâtta neler oluyor, Trump’tan yaptırım bekleniyor mu? Harekâtta neler oluyor, Trump’tan yaptırım bekleniyor mu?
Geride kalacak Türkiye imajı Geride kalacak Türkiye imajı