Burhanettin Duran: CHP, FETÖ bataklığından kurtarılmalı!

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Sabah gazetesinde yayınlanan bugünkü yazısında FETÖ ile mücadelenin siyasi hayatın kalıcı bir meselesi olduğunu ve partiler üstü bir hassasiyetle ele alınması gerektiğini yazdı. Duran yazısında "CHP, FETÖ bataklığından kurtarılmalı" şeklinde öneride bulundu.

Burhanettin Duran: CHP, FETÖ bataklığından kurtarılmalı!

FETÖ'nün siyasi ayağı tartışması yeniden alevlendi. CHP'nin "FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın" önergesini AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

SETA Genel Koordinatörü ve Sabah yazarı Prof. Dr. Burhanettin Duran bugünkü köşesinde siyasi ayak tartışmasında CHP'nin zorda olduğunu belirterek "Kılıçdaroğlu'nun 6 danışmanı FETÖ ile ilgili yargılanırken, CHP bu tartışmada kaybetmeye mahkûm." ifadelerini kullandı.

Duran, "FETÖ ile mücadele siyasi hayatımızın kalıcı bir meselesi. Partiler üstü bir hassasiyetle ele alınmalı." diyerek FETÖ ile kalıcı mücadele için şu iki hususun önemli olduğunu aktardı:

 1-Siyaset kurumu, FETÖ'nün ne zaman suç ve terör örgütü haline geldiğinde uzlaşmak zorunda. Bu konudaki muğlaklık FETÖ ile mücadeleyi sekteye uğratır.

2-FETÖ ile mücadelede uzun vadede koordinasyonunu sağlayacak bir yapıya ihtiyaç var.

Güncel siyasi çıkarlar uğruna CHP'nin yaptığı affedilemez hatalarından birkaçını sıralayan Burhanettin Duran, "CHP şimdi de girdiği FETÖ batağından çıkamıyor. Mahkeme sürecinde parti içindeki FETÖcüler tutuklandıkça, CHPliler "siyasi ayak" suçlamasını karşı tarafa atıyor. Demokrasimizin selameti için CHP'nin kripto FETÖcülerden ve FETÖcü manipülasyonlardan kurtarılması lazım." önerisinde bulundu.

İşte Burhanettin Duran'ın o yazısından bir bölüm

(...)

CHP'nin hataları

Hadi diyelim ki CHP, 2010'daki Baykal'a kurulan kaset kumpasını fark etmedi. Peki neden 2013 öncesinde AK Parti'yi Gülen örgütü ile ilgili eleştirirken, bu yapının derin bir suç örgütlenmesi olduğu görüldükten sonra güçlü bir iş birliğine yöneldi? Güncel siyasi çıkarlar uğruna CHP'nin yaptığı affedilemez hatalarından birkaçını sıralayayım: -25 Şubat 2014'te Kılıçdaroğlu, yasadışı ses kayıtlarını CHP Meclis Grubunda dinletti.

-2014 yerel seçimlerinde FETÖ ile ittifak yaptı (CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in beyanı). -Şubat 2015'te Bank Asya'ya kayyum atandıktan sonra CHP Milletvekili Tanal, destek için hesap açtırdı. -MGK, FETÖ'yü milli güvenliğe tehdit olarak niteledikten sonra Kılıçdaroğlu 20 Ekim 2015'de STV'de konuk oldu ve 21 Ekim 2015'te Zaman Gazetesini ziyaret etti.

Ancak CHP, 2013-2016 arasındaki bu iş birliğini 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da devam ettirdi. FETÖ'nün "kontrollü darbe" söyleminin tekrar ederek Meclis araştırma raporunu kilitledi. Darbenin hedefi Erdoğan'ı darbeci gibi gösterme cüretini gösterdi. "Sivil darbe" iddiasıyla da bu örgütle mücadelenin zeminini yaraladı. CHP şimdi de girdiği FETÖ batağından çıkamıyor. Mahkeme sürecinde parti içindeki FETÖcüler tutuklandıkça, CHPliler "siyasi ayak" suçlamasını karşı tarafa atıyor. Demokrasimizin selameti için CHP'nin kripto FETÖcülerden ve FETÖcü manipülasyonlardan kurtarılması lazım.

Burhanettin Duran'ın yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
'Mansur CHP'de mahsur' 'Mansur CHP'de mahsur'
Halkın en büyük korkusu… Halkın en büyük korkusu…
İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinde Türkiye'nin hareket alanı... İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinde Türkiye'nin hareket alanı...
Ya aileyi kaybedersek! Ya aileyi kaybedersek!
Çamurdan ’kahraman’ olmaz Çamurdan ’kahraman’ olmaz
İyi futbol iyi futbolcuyla oynanıyor İyi futbol iyi futbolcuyla oynanıyor
Nebati ve skeç Nebati ve skeç
Kanı sulandırmak şart mı Kanı sulandırmak şart mı