ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı nedir örnek verilmesi gerekirse 'Ateşe temas etmemen gerektiğini çocukluğunda bunu tecrübe edip, bilinçaltına kodlandığı için bilirsin' diyen Cevapla Tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir şu şekilde cevap verdi.

16 Nisan 2018

Bilinçaltı nedir psikoloji? bilinç ve bilinçaltı nedir? bilinçaltı nasıl kullanılır, bilinçaltı nasıl çalışır sorularını Cevapla Tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir'e sorduk. Yaşam Koçu Melek Cihangir şu şekilde cevap verdi;

Ateşe temas etmemen gerektiğini çocukluğunda bunu tecrübe edip, bilinçaltına kodlandığı için bilirsin. Günlük hayatında da seni zor durumda bırakan davranışlarının nedeni bilinçaltında negatif kodlanan düşüncelerdir. Örneğin; ikili ilişkilerinde terk edileceğin bilinçaltı kayıtlarında varsa, terkedilirsin. Yahut parayla ilgili negatif düşünceler kodlanmışsa, “para mutlu etmez” gibi o zaman para kazanamaz, kazansanda tutamazsın.

Tabi fobilerde aynı şekilde. Ne mutlu ki, NLP teknikleri ile bu olumsuz kodları dönüştürebiliyoruz. NLP, neuro linguistic programming yani beyin dili programlama demektir. Kişi trans halindeyken, alfa evresinde, zihin ekranında yapılan çalışmalarla yeniden programlayabiliyoruz. Bilinçaltının kendini koruma özelliği olduğu gibi, olumsuz yönergeleri de algılayamaz. Birşey yapma denildiğinde inadına yapılmasının nedeni budur. Unutma dediğin halde mutlaka unutur.

Bunun yerine hatırla diyebilirsin. Şakadan anlamaz. “Bunlar beni kanser edecek” dediğin sürece maalesef olursun. Bir şeyi kırk kere söylersen olur sözü buradan gelir. İkna olma süresi kırk gündür fakat inanarak ve güçlü bir şekilde söylersen tek seferde de olur. Sen de varolan bu gücü negatif şekilde kullanmak yerine, neden pozitif bağlamda değerlendirmiyorsun. Seni mutlu edecek bir hedefe kanalize ettiğinde, hedefine giden yolda adeta bir navigasyon hizmeti sunan, ne söylersen emredersin sahip deyip yerine getiren bir güce sahipsin. Bence değerlendirmelisin.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler