Bilecik'in meşhur 'Pazarcık bozası' ve helvası bu yıl üretim rekoru kırdı

Bilecik’in meşhur Pazarcık bozasının üretimi, havaların ısınmasıyla üretimi sona ererken, bu yıl 10 bin kişilik ilçede 300 ton boza, 200 ton helva üretilerek son yılların rekoru kırıldı.

Bilecik'in meşhur 'Pazarcık bozası' ve helvası bu yıl üretim rekoru kırdı

Bilecik’in meşhur Pazarcık bozasının üretimi, havaların ısınmasıyla üretimi sona ererken, bu yıl 10 bin kişilik ilçede 300 ton boza, 200 ton helva üretilerek son yılların rekoru kırıldı.


Kış ayların vazgeçilmesi olan Bilecik’in meşhur Pazarcık bozası üretimi bu yıl rekor kırdı. Havaların ısınmasıyla boza üretimi sona ermeye hazırlanırken, Pazarcık helvasının üretimine devam edilecek. 1936 yılından bu yana ilçede boza ve helva üretimi yapan Soydan ailesi, kuşaktan kuşağa aynı tat ve lezzeti Türkiye’ye ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyorlar. 83 yıldır bu sektörde olan Soydan ailesinden Nurettin Soydan, Nisan ayında boza ve helva üretimini sonlandıracağını anlattı. İHA muhabirine konuşan Soydan, "1936 yılından beri Pazarcık bozası ve helvası üretiyoruz. Ekim-Kasım aylarında üretime başladığımız ürünlerimizi Nisan ayının ortalarında havalar ısınınca sonlandırıyoruz. Bu yıl 300 ton boza 200 ton helva üreterek, müşterilerimize ve çevre illerimize pazarladık. Geçtiğimiz yıllarda Pazarcık helvasını üretimine yaz ayında da devam ettik. Bu yıl da üretime devam edeceğiz. Müşterilerimiz şuan son bozalarını içiyorlar. İnşallah önümüzdeki yıl eşsiz lezzetimiz ile müşterilerimize Pazarcık bozamızı üreteceğiz" dedi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ABD'liler ile görüşmenin perde arkası: Masa dağılmak üzereyken ABD'liler teklif değiştirdi! ABD'liler ile görüşmenin perde arkası: Masa dağılmak üzereyken ABD'liler teklif değiştirdi!
Murat Yetkin'den güvenli bölge için 13 güvensiz soru! Murat Yetkin'den güvenli bölge için 13 güvensiz soru!
Özışık ateş püskürdü! Yıllardır her türlü küfre, hakarete maruz bıraktığınız Cumhurbaşkanını şimdi savunasınız mı tuttu? Özışık ateş püskürdü! Yıllardır her türlü küfre, hakarete maruz bıraktığınız Cumhurbaşkanını şimdi savunasınız mı tuttu?
SON HABERLER
Kritik gün Kritik gün
Haydarpaşa ya ve veda garıdır ya da bir buluşma istasyonu Haydarpaşa ya ve veda garıdır ya da bir buluşma istasyonu
Gözler bugün Soçi’de: Fırat’ın doğusundan İdlib’e giden yol Gözler bugün Soçi’de: Fırat’ın doğusundan İdlib’e giden yol
Kaç yıl geçti aradan Şevki Yılmaz yine aynı Kaç yıl geçti aradan Şevki Yılmaz yine aynı
Soçi’den ne bekleniyor, geri çekilmeden sonra ne olacak? Soçi’den ne bekleniyor, geri çekilmeden sonra ne olacak?
Schulz’un yaptığı alçakça değil miydi Sayın Davutoğlu? Schulz’un yaptığı alçakça değil miydi Sayın Davutoğlu?
Her şey sütliman sanırken ABD’de Türkiye’ye dönük yeni bir şeyler oluyor… Haberdar mıyız? Her şey sütliman sanırken ABD’de Türkiye’ye dönük yeni bir şeyler oluyor… Haberdar mıyız?
Bugün gözlerimiz Soçi’de, dikkatimiz saat 22.00’de. Putin satar mı, göreceğiz. Bugün gözlerimiz Soçi’de, dikkatimiz saat 22.00’de. Putin satar mı, göreceğiz.