Barış Terkoğlu'ndan bomba yazı: Kavakçı ailesinin bilinmeyen dayıları

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Kavakçı ailesinin dayılarının İBB ile AKP döneminde olan ilişkilerini köşesine taşıdı. Terkoğlu, Ravza ve Merve Kavakçı'nın dayılarının İBB'den milyonlarca liralık ihale aldıklarını kaleme aldı.

AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kadrosunda göründüğü ve İBB'de işe alındığı gün burslu olarak ABD'ye gönderildiği ortaya çıkmıştı. Terkoğlu, Kavakçı ailesinin inşaat işleri ile uğraşan dayılarının ise AKP döneminde İBB'den milyonlarca liralık ihale aldığı ortaya koydu. 

Barış Terkoğlu'nun yazısında kullandığı ifadeler şöyle:

“Hangi buyrukları” diye sordu adam. İsa şu karşılığı verdi: “ ‘Adam öldürmeyeceksin, zina etmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan yere tanıklık etmeyeceksin, annene babana saygı göstereceksin’ ve ‘komşunu kendin gibi seveceksin.’ ” (Matta, 18-19) 

“Yetimlerin mallarını haksız olarak yiyenler şüphesiz karınlarına ancak ateş dolduruyorlar. Zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir.” (Nisa, 10) 
Her din, kendine özgü ahlak kurallarını vaaz eder. Dindar, inanan ve dinin kurallarını yerine getirendir. “Dinci” dediğimiz ise din ile çıkara dayalı bir ilişki kurar. Simitçinin simitten beklediği gibi, dinci de dinden maddi kazanç sağlar. Dinin olduğu yerde ahlakın da olmasını bekliyoruz. Göremiyor olmamızın sorumlusu, kendi çıkarlarını din kılıfına saran dincilerdir.

‘Sabancılar kaç para, en zengin dayım’ 
Evet, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Han’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı bursa geliyorum. Bilgisayar mühendisi Kavakçı, METRO A.Ş’nin Tasarım Hizmetleri Müdürlüğü’nde işe başladı. AKP elindeki belediye, aynı günlerde jet hızıyla burs verip ABD’ye doktoraya gönderdi. Kavakçı’ya, belli ki çalışması için değil, burs için iş bulunmuştu. Yoksul-dindar vatandaşlar çocuklarına önlük parasını denkleştirmeye çalışırken, Kavakçı onların parasıyla “okumaya” gönderildi. Karşılığını ödemeden de vekil oldu. 

Kavakçı sülalesinin devletten nasıl beslendiğini daha önce yazdım. Kendisini “ABD Devlet Bakanlığı Resmi İslam Sözcüsü” olarak tanıtan, Teksas Parlementosu açılışında İngilizce Fatiha okuyan Dallas Merkez Camii imamı babaları Yusuf Ziya Kavakçı’nın hikâyesini de anlattım. 

Ama konu Kavakçıların belediye ilişkileri olunca eksik bıraktıklarımız var... 
Hatırlayın, Merve Kavakçı’nın eski eşi Bekir Lütfi Yıldırım ile konuşmuş, Kavakçı’nın derin ilişkilerini onun ağzından aktarmıştık. Yıldırım’ın açıklamasında atladığımız bir ayrıntı vardı. Yıldırım, “çok dayıları vardır amasadece iki tanesi biyolojik” diyordu. Kastettiği Ravza ve Merve Kavakçı’nın dayıları Turan Güngen ve Orhan Güngen’di. Yıldırım’ın anlattığına göre Merve Kavakçı, “Sabancılar kaç para, Türkiye’nin gizli zengini dayım” diye övünüyordu...

Dayıların belediye işleri 
Peki, bu dayıların konumuzla ne ilgisi var? 

Uğur Dündar’ın 1999 yılında Merve Kavakçı dosyasını hazırladığı haberi hatırladınız mı? Kavakçı, türban ve mağduriyet hikâyesi anlattı, ama Dündar’ı o gün Güngen İnşaat’a götüren olay, şirketin belediyelerden aldığı ihalelerdi. Dündar’a ihale ilişkisini anlatan da şirketin eski muhasebecisiydi. 
Ravza Kavakçı’nın çalışmaya başladığı gün Amerika bursunu kaptığını konuşuyoruz da dayıların milyonlarca liralık ihalelerini unutuyoruz. 
Tam da tahmin ettiğiniz gibi... 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları ihaleleri sıralayalım mı: Levent- Sanayi Kavşağı inşaatı, Çilekli Köprüsü bağlantı yolları inşaatı, Sultanbeyli atıksu kollektör inşaatı, Bağlarbaşı Köprüsü ve meydan düzenlemesi inşaatı, Kıraç terfi merkezi ve yüksek gerilim hatları inşaatı, Büyükçekmece isale hattı inşaatı, Tuzla tünelleri inşaatı, Avcılar’da Saadet Deresi ıslahı inşaatı, Ambarlı Köprülü Kavşak inşaatı, Bakırköy içme suyu inşaatı, Eyüp Demirkapı Köprülü Kavşak inşaatı, Sefaköy Köprülü Kavşak inşaatı... 
Liste uzayıp gidiyor... 

Keşke İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eksik kalanları açıklasa. 

Barış Terkoğlu'nun yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
Nedim Şener: 60 yılın casusu CIA'den yardım isterken Nedim Şener: 60 yılın casusu CIA'den yardım isterken
Elif Çakır: Erdoğan soruyor: Evine ekmek götüremeyen var mı? Elif Çakır: Erdoğan soruyor: Evine ekmek götüremeyen var mı?
Deniz Zeyrek: Ekmek yoksa keyif çayı için Deniz Zeyrek: Ekmek yoksa keyif çayı için
Fehmi Koru: Bu da bize ders olsun Fehmi Koru: Bu da bize ders olsun
Engin Ardıç: Belki de "Tek yol Joe Biden" demeye utanıyorlar Engin Ardıç: Belki de "Tek yol Joe Biden" demeye utanıyorlar
Kübra Par: Erdoğan Uğur Işılak'a kızar mı? Kübra Par: Erdoğan Uğur Işılak'a kızar mı?
SON HABERLER
Deniz Zeyrek: Lideri memnun etmek Deniz Zeyrek: Lideri memnun etmek
İzmir’de deprem Fransa ve Yunanistan’la gerilimi düşürdü İzmir’de deprem Fransa ve Yunanistan’la gerilimi düşürdü
Fehmi Koru: Bu da bize ders olsun Fehmi Koru: Bu da bize ders olsun
Ali Karahasanoğlu: 'Mesut Yılmaz' diyorum Davutoğlu dinlesin Ali Karahasanoğlu: 'Mesut Yılmaz' diyorum Davutoğlu dinlesin
Hepimize geçmiş olsun Hepimize geçmiş olsun
İmarla barıştınız, ya doğa ile İmarla barıştınız, ya doğa ile
Ekmeksizlerin dünyadan haberi yok Ekmeksizlerin dünyadan haberi yok
İP'e hep PKK'lılar, masonlar, FETÖ'cüler, DHKP-C'liler, CIA'ciler tutunmuş İP'e hep PKK'lılar, masonlar, FETÖ'cüler, DHKP-C'liler, CIA'ciler tutunmuş