ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ANTBİRLİK'den çiftçilere yeşilkurt, kırmızı örümcek ve yaprak biti uyarısı

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Yıldız Soğuk-sıcak, kurak ve yağmurlu geçen dönem içinde arazilerde tarım zararlıları ve hastalıklarını daha erken ortaya çıkabildiğini belirterek yeşil kurt, beyazsinek, kırmızı örümcek, yeşil sinek ve yaprak bitine karşı uyarılarda bulundu.

ANTBİRLİK'den  çiftçilere yeşilkurt, kırmızı örümcek ve yaprak biti uyarısı
31 Mayıs 2018

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) kötü hava koşullarının tarımsal üretimi olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekerek, başta pamuk üreticisi olmak üzere tüm çiftçileri uyardı.
ANTBİRLİK Genel Müdürü Hasan Yıldız, yaptığı açıklamada ülke genelinde bu yıl yaşanan kötü hava koşullarının tarımsal üretimi olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Yıldız, açıklamasına “Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de mevsimler çok değişken. Soğuk-sıcak, kurak ve yağmurlu geçen dönem içinde arazilerimizde tarım zararlıları ve hastalıklarını daha erken ortaya çıkabilir” diye uyardı.

Üretici dikkatli olsun
Üreticileri daha dikkatli olmalarını isteyen Yıldız, “Hava şartlarından oluşaçak zararlı popülasyon pamuk bitkilerinde daha erken yaşanabilir. Üreticimiz yeşil kurt, beyazsinek, kırmızı örümcek, yeşil sinek ve yaprak bitine karşı dikkatli olsun” dedi. Üreticilerin daha sık ekili arazilerini incelemesini isteyen Yıldız, “Zararlıyı tespit ettikleri anda kooperatiflerimizi veya genel müdürlüğü arayarak bilgilendirip zirat mühendisi desteği istesinler. Zaten bizde mühendislerimize sahadayız” dedi.

Doğal afet uyarısı
Antalyalı çiftçileri tarım zararlıları konusunda uyaran Yıldız doğal felaketlere de dikkat çekti. Yıldız, olumsuz koşullar nedeniyle ani sel baskınları, aşırı dolu yağışlarının yaşandığını ifade etti. Üreticilerin yaşanan olumsuz hava şartlarını gözardı etmesini belirten Yıldız, “Çiftçi mağduriyet yaşamaması için mutlaka ürününü sel, dolu, fırtına, hortum gibi doğal afetlere karşı tarım sigortası yaptırsın. Antbirlik Sigorta olarak hizmetlerindeyiz” diye konuştu.

Benzer Haberler