Ankara'da yaşayan anne askerde çatışmada yaralanan oğluna gazilik istedi

ANKARA'da yaşayan Kezban Şahin (60), 10 yıl önce vatani görevini yaparken yaşanan çatışmada yüksekten düşerek yaralanan ardından da sinir sisteminde hasara yol açan 'friedreich ataksisi' hastası olduğu ortaya çıkan oğluna, gazilik ünvanı verilmesini istedi.

Ankara'da yaşayan anne askerde çatışmada yaralanan oğluna gazilik istedi

ANKARA'da yaşayan Kezban Şahin (60), 10 yıl önce vatani görevini yaparken yaşanan çatışmada yüksekten düşerek yaralanan ardından da sinir sisteminde hasara yol açan 'friedreich ataksisi' hastası olduğu ortaya çıkan oğluna, gazilik ünvanı verilmesini istedi. Anne Şahin, tekerlekli sandalyeye mahkum kalan oğlunun hastalığını, çatışmada düşmesinin tetiklediğini öne sürdü. 


Şu an 30 yaşında olan Uğur Şahin, 2009 yılında vatani görevini yapmak için Tunceli'nin Hozat ilçesindeki birliğine teslim oldu. Komando olarak silah altına alınan Şahin, terhisine 4 ay kala bölücü terör örgüt üyeleriyle girilen çatışmada yüksekten düştü. Başından yaralanan Şahin, GATA'da tedavi altına alındı. Ancak burada 'friedreich ataksisi' hastalığı bulunduğu teşhis edildi. 45 gün süren tedavisinin ardından 'sağlık durumu elverişli olmadığı' gerekçesiyle terhis edildi. Şahin, o günden sonra da tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başladı.


'Dağ gibiydi, düştü bu hale geldi'
Oğlu 10 yaşındayken eşini kaybeden ve diğer kızı da aynı hastalık nedeniyle engelli olan Kezban Şahin, "Oğlum dağ gibiydi. Askere sapasağlam gitti. Komando olarak askerliğini yaptı. Ne zamanki çatışmada düştü, hastalığı ortaya çıktı ve bu hale geldi" dedi.


'Yeter ki gazilik verilsin'
Engelli bakım parası ve eşinin emekli maaşıyla geçimini sağladığını anlatan anne Şahin, şunları söyledi:
"Oğlumun sesini en son askerde telefonda duyabildim. Operasyona gittiği için sık sık konuşamazdık. 23 günde bir sesini duyardım. Yavrum arayacak diye gün sayardım. Ben onu yetim, babasız büyüttüm. Okulunu bırakıp askere gitti. 'Ölürsem şehidim, kalırsam gaziyim' derdi. Ama gazilik unvanı vermediler. Askerliği bitince orada kalacağını söyledi. Ben onu babasız tırnaklarımla büyüttüm. Para, maaş istemiyorum. Ama askerliği bu kadar severek yapan oğluma gazilik verilmiyor. Yavan ekmeğe razıyım yeter ki oğluma gazilik unvanı verilsin."


Anne Kezban Şahin, oğlunun kök hücre tedavisi ile iyileşebileceğinin söylendiğini ifade ederek, "İlaçları Amerika'dan geliyor. İki ağrı kesicisi var. Bazen birini vermiyorum. Uğur'un konuşmasını bir tek ben anlıyorum. Ne istiyor, ne diyor bana söyler. Her zaman başındayım, 10 yıldır bu haldeyiz. Gece gündüz ağlıyorum" diye konuştu.


'Friedreich Ataksisi'
Sinir sisteminde ilerleyici hasara neden olarak yürüme bozukluğundan konuşma problemlerine kadar geniş bir semptom yelpazesine sahip otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Kalp hastalıklarına ve diyabete yol açabilir ancak düşünme yeteneğini etkilemez.

ÇOK OKUNAN HABERLER
Geçirdiği kaza sonrası yatağa bağımlı olan dağcı, 6,5 yıl sonra ayağa kalktı Geçirdiği kaza sonrası yatağa bağımlı olan dağcı, 6,5 yıl sonra ayağa kalktı
Adana’da buğday hasadı başladı Adana’da buğday hasadı başladı
Nurdağı’nda, TIR ile çarpışan traktör ikiye ayrıldı Nurdağı’nda, TIR ile çarpışan traktör ikiye ayrıldı
Bilecik’te ekmeğe zam yapıldı Bilecik’te ekmeğe zam yapıldı
Aydın'da dayısından zorla para alan kuzenini tabancayla vurarak öldürdü Aydın'da dayısından zorla para alan kuzenini tabancayla vurarak öldürdü
Moldovalı Maria, Müslüman oldu Moldovalı Maria, Müslüman oldu
SON HABERLER
Sadece Galatasaray Sadece Galatasaray
Ey solaklar.. İstanbul’daki sorunuzu, Yusufeli’de niye sormuyorsunuz? Ey solaklar.. İstanbul’daki sorunuzu, Yusufeli’de niye sormuyorsunuz?
Batılılaşma sürecinde neler kaybettik?(3) Batılılaşma sürecinde neler kaybettik?(3)
İncil ve Tevrat’ta bundan sonra olacaklar hakkında.. İncil ve Tevrat’ta bundan sonra olacaklar hakkında..
Dostça bir yazı Dostça bir yazı
Hayâmız bizim muhafızımızdır Hayâmız bizim muhafızımızdır
Samsun'da şeker hastası kadın evinde ölü bulundu Samsun'da şeker hastası kadın evinde ölü bulundu
Kocaeli'de otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 2'si çocuk 3 kişi yaralı Kocaeli'de otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 2'si çocuk 3 kişi yaralı