Ahmet Hakan'ın "Demirtaş" açıklaması Melih Altınok'a "pes" dedirtti!

Sabah yazarı Melih Altınok, Ahmet Hakan'ın Selahattin Demirtaş için "o günlerde Türkiyeli bir duruş sergiliyor," "Silahların bırakılması için iktidarla işbirliği yapıyordu" şeklinde yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Altınok, Hakan'a "Tarihi bugününe giydirmeye çalışıyorsun, o kadar. Benden pes Ahmet!" sözleriyle yüklendi.

Ahmet Hakan'ın "Demirtaş" açıklaması Melih Altınok'a "pes" dedirtti!

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, "Demirtaş' a saz çaldırdın!" eleştirilerine karşı dün  "Demirtaş saz çalarken manzara-i umumiye nasıldı" başlıklı yazıyı kaleme almıştı. Yazısında "HDP, iktidarla işbirliği yapmakta ve silahların bırakılmasında aktif bir rol oynamaktaydı... Selahattin Demirtaş çıktığı televizyon programlarında Türkiyeli bir duruş sergiliyordu... " gibi ifadelere yer vermişti.

Sabah yazarı Melih Altınok da bugünkü yazısında Ahmet Hakan'ı hedef alarak Hakan'ın Demirtaş için yaptığı açıklamalara sert bir dille eleştirdi.

Çözüm Süreci'nin gündemde olmadığını belirten Altınok "Ahmet'in "o günlerde Türkiyeli bir duruş sergiliyor," "Silahların bırakılması için iktidarla işbirliği yapıyordu" dediği Demirtaş ve partisi Kobani havucunu yutup, masayı çoktan devirmişti. Daha birkaç ay önce, 6-8 Ekim 2014'de PKK sempatizanlarını sokağa çağırarak 50 vatandaşın ölümüne neden olmuşlardı." ifadelerine yer verdi.

Melih Altınok, Ahmet Hakan'a şu ifadelerle yüklendi:

Aydın Bey gittiğinden beri uçağa daha sık binmeye başlaman, zihninde ve vicdanın kuşbakışı etkisi (overview effect) yaratmış olabilir Ahmet. Özeleştiri de kişinin ruhsal bütünlüğü için çok faydalıdır. Çünkü hepimiz hatalar yapabilir, yanlış kararlar verebiliriz.
Ama ne "aydınlanmış" görünüyorsun Ahmet, ne de yaptığın özeleştiri.
Tarihi bugününe giydirmeye çalışıyorsun, o kadar.
Benden pes Ahmet!

İşte Melih Altonok'un yazısı

Pes!

Ahmet Hakan yıllardır peşini bırakamayan malum konuyla ilgili 5 yıl sonra bir izahat yapma, kendini anlatma gereği hissetmiş.
Sözü Ahmet'e bırakalım:
"Selahattin Demirtaş, bizim ekranımızda saz çalıp türkü söylerken manzara-i umumiye aşağı yukarı şöyle bir şeydi:
Bir umut doğmuştu.
Süper bir umut... HDP, iktidarla işbirliği yapmakta ve silahların bırakılmasında aktif bir rol oynamaktaydı... Orta Anadolu'nun en muhafazakâr kentlerinde bile iyimser bir bekleyişvardı...
Selahattin Demirtaş çıktığı televizyon programlarında Türkiyeli bir duruş sergiliyordu...
...
Sonra bir şey oldu. Tuhaf bir şey...
PKK, birden cinayetler işlemeye başladı.
Bombalar patlattı, katliamlar yaptı...
...
Zannettik ki Selahattin Demirtaş...
Muazzam bir iş yapacak ve yumruklarını sıkıp dağdakilere... "Hop!" diyecek.
"Artık kan yok" diyecek...
Fakat heyhat!
Selahattin Demirtaş, bunların hiçbirini söylemedi, söyleyemedi."
Ahmet'in şiiri burada son buluyor.

***

Yok, yok, hafızanızda bir sorun yok.
Sorun yine hafızınızda (Bir şeyi anlamadan ezberleyen kimse.) Uyduruyor yine...
Zira Ahmet'in Türkiye'nin "asrı saadet" dönemi gibi anlattığı 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi terörün sokakta onlarca canımızı aldığı karanlık bir süreçti.
Kimse "iyimser bir bekleyişte" değildi.
Ahmet kelime oyunu yapmasın.
Çözüm Süreci falan da zaten gündemde değildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Şubat 2015'te o işe "noktayı koymuştu." Dönemin Başbakanı Davutoğlu'nun ekibinin HDP'lilerle Dolmabahçe'de yaptıkları toplantı sonrasında "yeni bir Çözüm Sürecine" olumlu bakmadığını açıklamıştı.
Çünkü Ahmet'in "o günlerde Türkiyeli bir duruş sergiliyor," "Silahların bırakılması için iktidarla işbirliği yapıyordu" dediği Demirtaş ve partisi Kobani havucunu yutup, masayı çoktan devirmişti.
Daha birkaç ay önce, 6-8 Ekim 2014'de PKK sempatizanlarını sokağa çağırarak 50 vatandaşın ölümüne neden olmuşlardı.
30 Mart'ta Savcı Mehmet Selim Kiraz adliyedeki odasında saatlerce rehin alınıp şehit edildiği, emniyet müdürlüklerine intihar saldırılarının düzenlediği, mitinglerde, parti merkezlerinde bombaların patladığı, futbol kafilelerin bile silahlı saldırıya uğradığı o atmosferi hangimiz unutabildik?
Hatırlıyorsunuz değil mi o dönem Ahmet'in ve Aydın Doğan'ın diğer silah arkadaşlarının yayınlarını...
Savcı Selim Kiraz'ın katillerine gerekçe bulan ya da Diyarbakır'da sokakta linç edilerek öldürülen Yasin Börü'nün annesine "oğlunuz terörist miydi" diye soran CNN sunucularını hatırlatmaya gerek var mı?***


Aydın Bey gittiğinden beri uçağa daha sık binmeye başlaman, zihninde ve vicdanın kuşbakışı etkisi (overview effect) yaratmış olabilir Ahmet. Özeleştiri de kişinin ruhsal bütünlüğü için çok faydalıdır. Çünkü hepimiz hatalar yapabilir, yanlış kararlar verebiliriz.
Ama ne "aydınlanmış" görünüyorsun Ahmet, ne de yaptığın özeleştiri.
Tarihi bugününe giydirmeye çalışıyorsun, o kadar.
Benden pes Ahmet!

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON HABERLER
7.8 7.8
Kemal Bey'i tongaya düşürecekler Kemal Bey'i tongaya düşürecekler
Mütekait Portakal anket yapmış! Mütekait Portakal anket yapmış!
Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor… Masayı dağıtmadan aday belirleme açmazını aşmak mümkün ama düşünme kalıplarını kırmak gerekiyor…
‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası ‘Kılıçdaroğlu aday olmasın’ dalgası
Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde Muhalif araştırmacı Özer Sencar: Cumhur İttifakı 9 puan önde
MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ  kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef  MİT Başkanı Fidan MOSSAD, CIA, 7 Şubat FETÖ kumpası ve CHP’li Özgür Özel... Hedef MİT Başkanı Fidan
Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz Karaciğer yağlanmasının hafifi ağırı olmaz