Abdulkadir Selvi'den "Kılıçdaroğlu'na eleştiri ve madde madde Suriye Harekâtı"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın Türkiye'nin olası operasyonuna karşı harekete geçtiğini esir aldığı Arap ailelerin çocuklarını Fırat’ın doğusundaki sınıra yakın bölgelere yerleştirdiğini yazdı.

Sınıra yığınak yapan terör örgütünün, "ABD'nin verdiği 30 bin TIR silahı kullanacak "yönünde istihbarat alındığını kaydeden Selvi olası operasyonu madde madde yazdı. Selvi, Kılıçdaroğlu'nun operasyona ilişkin tavrını da eleştirdi. 

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yapmaya hazırlandığı askeri operasyon ve ABD'nin bölgedeki askerlerini çekme kararıyla ilgili olarak bir yazı kaleme alan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun harekata ilişkin tavrını sert sözlerle eleştirdi. 

Abdulkadir Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

NEFESLER tutuldu. Suriye harekâtının başlaması bekleniyor. ABD Başkanı Trump’ın önce harekâta yeşil ışık yakan, sonra Türkiye’yi küstahça tehdit eden tweet’leri harekâtın kolay olmayacağını gösteriyor.

Fırat’ın doğusuna yapılacak harekât Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı harekâtlarıyla başlayan konseptin en önemli adımını oluşturacak. Hatırlarsanız Afrin harekâtı başlamadan önce türlü karanlık senaryolar yazılmış, Afrin bataklığında ne işimiz var denilmişti. Oysa bu operasyonlardan önce DEAŞ ve PKK’nın canlı bombaları Ankara’da, İstanbul’da, Gaziantep’te, Reyhanlı ve Suruç’ta patlıyordu. Madem Suriye bataklıktı, ABD, Rusya binlerce kilometre öteden niye geldi? Suriye bataklık olmaz mı, olur. Biz girdiğimiz için değil, tam aksine Afrin’e, Cerablus’a, El Bab’a, Fırat’ın doğusuna girmezsek olur. O zaman sınırımızda terör koridorunu kurarlar.

O nedenle “Türkiye Afrin’e girmesin” diyen Kılıçdaroğlu’nu eleştirmiştim. Şu günlerde ‘Yaverinin Sesinden Bir Başka Atatürk’ kitabını okuyorum. Efe Erginer’in yazdığı kitapta yaveri Cevdet Tolgay, Atatürk’ü anlatıyor. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’nin Ankara Palas’a gittiği geceler Atatürk’e haber verilirmiş. Atatürk hemen Ankara Palas’a gider, Fransız sefiri masasına davet edip Hatay meselesinde baskı yaparmış. Atatürk’ün sefire “Hükümetine yaz! Hatay’ı alacağım. Bunun başka türlüsü yoktur. Hatay’ı alacağım” dediği anlatılıyor. Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda oturduğu Atatürk hasta yatağından kalkıp Fransız ve İngilizlere gözdağı vermek için 19 Mayıs 1938’de Mersin’e gitmiş, saatler süren kutlamaları kabul etmişti. Bu güç gösterisi Fransız ve İngilizlerin Hatay konusunda Türkiye ile anlaşmaya varmalarında etkili olmuş, Hatay’ın anavatana katılması sağlanmıştı.

CHP Lideri’nin bir de zamanlama sorunu var. Türkiye’nin Suriye operasyonu için saatleri saydığı bir sırada, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Tek bir partimiz vardır, o da al bayrak partisidir” diye tam destek verdiği bir sırada, CHP grubunda “Türkiye terör örgütlerine destek veriyor” diye konuştu. Terör örgütü kim? Türkiye, PKK-YPG’ye mi destek veriyor? Yoksa DEAŞ’a mı? ABD’nin PKK-YPG’ye verdiği 30 bin TIR silahı görmeden Türkiye terör örgütüne destek veriyor demenin ne anlamı var?

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
Orhan Uğuroğlu: Parlementer rejime ilk adım gelecek Orhan Uğuroğlu: Parlementer rejime ilk adım gelecek
Fuat Uğur: İYİ Parti'de Çerkescilik mi yoksa FETÖ'cülük mü? Fuat Uğur: İYİ Parti'de Çerkescilik mi yoksa FETÖ'cülük mü?
Hıncal Uluç: İmamoğlu Başkan'ın komik ekibi Hıncal Uluç: İmamoğlu Başkan'ın komik ekibi
Fehmi Koru: Fransız mallarını boykot Fehmi Koru: Fransız mallarını boykot
Ali Karahasanoğlu: E-Duruşma'ya karşı çıkan çağdaş laik yobazlar! Ali Karahasanoğlu: E-Duruşma'ya karşı çıkan çağdaş laik yobazlar!
Sevilay Yılman: Suriyelilere bu tavizin sebebi ne? Sevilay Yılman: Suriyelilere bu tavizin sebebi ne?
SON HABERLER
İktidarın yönetememe sorunu İktidarın yönetememe sorunu
Bahçeli'yi dinleyince "Türkiye'de mi yaşıyorum?" dedim Bahçeli'yi dinleyince "Türkiye'de mi yaşıyorum?" dedim
Erkek ve aile Erkek ve aile
Fransa’nın başlatmadığı boykota mı cevap yetiştirmişiz! Fransa’nın başlatmadığı boykota mı cevap yetiştirmişiz!
Dolara takılmayalım, bakandan müjdeler var ve gazetelerde takdir bekleyen yazılar çoğalıyor… Dolara takılmayalım, bakandan müjdeler var ve gazetelerde takdir bekleyen yazılar çoğalıyor…
“Beraber yürüdük biz yollarda”dan “ekmek bulamıyorsanız çay için”e… “Beraber yürüdük biz yollarda”dan “ekmek bulamıyorsanız çay için”e…
En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti... En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti...
En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti... En çok satan hikayemiz Haçlı zihniyeti...