Abdülkadir Selvi'den dikkat çeken yazı: Erdoğan’a karşı Erdoğan taktiğiyle

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Erdoğan’a karşı Erdoğan taktiğiyle" başlıklı yazısında Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın, Erdoğan ile mücadeleye girmeyeceğini iddia ederek Gül ve Babacan’ın Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’a karşı uyguladığı stratejiyi izleyeceğini belirtti.

Selvi, AKP’nin 18. yıl dönümü etkinliklerinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim mesajlarını vereceğini söyledi.

Selvi, muhalefetin artık birleşerek AKP’ye alternatif oluşturabildiğini belirtti. Selvi yazısının son bölümünde, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve kurucusu olduğu AKP’den istifa ederek çalışmalara başladığını duyuran eski bakan Ali Babacan’ın, Erdoğan ile mücadeleye girmeyeceğini iddia etti. Selvi, Gül ve Babacan’ın Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’a karşı uyguladığı stratejiyi izleyeceğini ifade etti.

Selvi'nin yazısında yer alan ifadeler şöyle:

AK Parti'nin zorlukları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perşembe günü AK Parti belediye başkanları ve il başkanlarının katılacağı toplantıda “değişim” yönünde güçlü mesajlar vermesi bekleniyor. Çünkü AK Parti 18. yaşında iki sorunla karşı karşıya.

1- Yeni partilerin doğum sancısı.

2- Yeni bir söylem, yeni bir siyaset üretme ihtiyacı.

Kitlelerde değişim beklentisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yandan AK Parti bünyesinden doğacak olan iki partiyle mücadele etmek, diğer yandan da partisini günün şartlarına göre dönüştürmek için iki misyonu üstlenmiş durumda. Her ikisi de ciddiye alınması gereken bir durum. AK Parti’nin kendinden beklenen dönüşümü yapması, kurulacak yeni partilerden dahi önemli. Çünkü AK Parti’ye oy veren kitlede “Reis değişimi gerçekleştirecek” beklentisi yüksek. Doğrusunu söylemek gerekirse Erdoğan’ın 18. yıldönümü mesajı beni bu yönde umutlandırdı. 

Alternatif doğdu

Şurası unutulmamalı: Şimdiye kadar AK Parti’nin alternatifi yoktu. Artık alternatif var. İstanbul seçimlerinde bunun ne olduğunu gördük. Muhalefet birleşip bir alternatif oluşturabiliyor. 2023 seçimlerine bir de bu gözle bakmakta fayda var. Bu arada Erdoğan, kurulacak olan yeni partilerle mücadeleyi seçecek. Bu belli oldu. AK Partililerle bayramlaşma mesajında, “Birçok ayrılıklar, şunlar bunlar vesaire gibi kampanyalar içerisine girenler olabilir. Kardeşliğimizi böldürtmeyeceğiz”demişti. Rize’den başlayıp Konya ve Kayseri ile devam edecek olan teşekkür gezilerinde yeni parti kuracaklara yönelik mesajlarını sertleştirecek. Onları, ümmeti bölmekle ve davaya ihanetle suçlayacak.

Abdullah Gül ile Ali Babacan’ın ise Erdoğan’a karşı ince bir stratejiyle hareket edeceği söyleniyor. Bu konuda temel bir tercihte bulunmuşlar. Erdoğan’la mücadeleye girmeyecekler. Erdoğan’ın Erbakan’a karşı uyguladığı stratejiyi onlar da Erdoğan’a karşı uygulayacaklar: Erdoğan’ı eleştirmeden Erdoğan’la mücadele etmek.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
Hüseyin Gülerce : Maksatları Erdoğan'ı Engellemekti ! Hüseyin Gülerce : Maksatları Erdoğan'ı Engellemekti !
Fuat Uğur : AB Kaynaklı Kriz Erdoğan'ın Dediği Gibi Türkiye'den Teğet Geçti ! Fuat Uğur : AB Kaynaklı Kriz Erdoğan'ın Dediği Gibi Türkiye'den Teğet Geçti !
Engin Ardıç : Muharrem İş Yapar Mı ? Engin Ardıç : Muharrem İş Yapar Mı ?
Mehmet Tezkan : Kongre Göstermelikti Sarayda Hazırlanan Liste Onaylandı ! Mehmet Tezkan : Kongre Göstermelikti Sarayda Hazırlanan Liste Onaylandı !
Mahmut Övür : Akparti'nin Cumhuriyet'in 100'üncü Yılı Vizyonu ! Mahmut Övür : Akparti'nin Cumhuriyet'in 100'üncü Yılı Vizyonu !
Selvi Açıkladı : Parti Tamam Sıra Kabinede ! Selvi Açıkladı : Parti Tamam Sıra Kabinede !
SON HABERLER
Engin Ardıç : Başımızda Halifeyle Avrupa Birliği'ne Mi Gireceğiz ? Engin Ardıç : Başımızda Halifeyle Avrupa Birliği'ne Mi Gireceğiz ?
Manifesto nerede? Manifesto nerede?
AK Parti Kongresi'nin nesi yeniydi? AK Parti Kongresi'nin nesi yeniydi?
Koalisyonlu dönemlerde bile bu kadarı olmamış… Koalisyonlu dönemlerde bile bu kadarı olmamış…
Yeni bakanlar, ne olur siz yapmayın! Yeni bakanlar, ne olur siz yapmayın!
Hüseyin Gülerce : Maksatları Erdoğan'ı Engellemekti ! Hüseyin Gülerce : Maksatları Erdoğan'ı Engellemekti !
Ersoy Dede: 2023'e Giden Yol En Doğru Biçimde Kurgulanmış ! Ersoy Dede: 2023'e Giden Yol En Doğru Biçimde Kurgulanmış !
Mehmet Tezkan : Kongre Göstermelikti Sarayda Hazırlanan Liste Onaylandı ! Mehmet Tezkan : Kongre Göstermelikti Sarayda Hazırlanan Liste Onaylandı !