Abdulkadir Selvi yeni parti bombasını patlattı: İş adamları Babacan'ın partisi için AK Partili başkanları arıyor!

Hürriyet gazetesi yazarlarından Abdulkadir Selvi, "Yeni partiler cephesinde ilginç şeyler yaşanıyor" yazısında Ali Babacan'ın kuracağı parti ile ilgili çok konuşulacak bir kulis haberini yazdı.

Başkent yeni parti hazırlıklarıyla çalkalanırken Selvi, bugünkü yazısında Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın kuracağı konuşulan parti için çalışma yürüten iş adamlarının bazı AK Partili başkanları arayarak ortak çalışma teklifinde bulunduklarını öne sürdü.

Selvi, Hürriyet'te 'Yeni partiler cephesinde ilginç şeyler yaşanıyor' başlığıyla yayınlanan yazısında çarpıcı bilgiler verdi. Hem AK Parti'nin hem de yeni parti beklentisi içinde olanların dikkat kesildiği bu kulise göre;

"Abdullah Gül-Ali Babacan partisiyle ilgili çalışmaları yürüten 'işadamları' arayıp birlikte çalışmak istediklerini bildiriyorlar. Babacan adına işadamı gruplarının araması size ilginç gelmiyor mu? Başkanlar, siyasete Erdoğan’la devam edeceklerini belirtip telefonları kapatıyorlar" 

"Acelelerinin olmayışı konjonktürle ilgili"

Selvi, aynı yöntemi daha önce eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kullandığını belirterek şöyle devam etti:

Abdullah Gül-Ali Babacan’ın kuracakları partiyi aralık ayına erteledikleri söyleniyor.

Hatta Aralık da olmayabilir, 2020’ye kalabilir diyenler var. Acelelerinin olmayışı ufukta bir seçim olmamasından kaynaklanmıyor. Daha çok konjonktürle ilgili. Öyle ki temmuz-ağustos aylarında S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin ABD tarafından cezalandırılacağı beklentisi hâkimdi. 1 yıl önce Trump’ın attığı tweetlerle dolar 7.2’ye kadar tırmanmıştı. Bu kez de ağır yaptırımlar gelirse doların 9 liraya kadar tırmanmasını, ekonomide bir felaket tablosunun yaşanmasını bekliyorlardı.

Ülkenin felaketinden kendilerine saadet çıkmasını hesap ediyorlardı.


"Bekledikleri kriz gelmedi"

Krizin tam orta yerinde ekonomideki başarılarıyla Ali Babacan, gül gibi açacaktı. Ancak Trump beklentilerini suya düşürdü. Bekledikleri kriz gelmedi. Onlar da parti kurma çalışmalarını zamana yaymayı tercih ettiler.

Beşir Atalay’ın istifasına Erdoğan'ın cevabı

Bu arada Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin kuruluş çalışmalarını yürüten eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ederek, yeni parti kurma çalışmalarında görev aldığı için istifasını sunduğu söyleniyor. Erdoğan’ın da Atalay’a “Siz bilirsiniz” diye karşılık verdiği ifade ediliyor.

Babacan- Davutoğlu diyaloğu

Süreç ilerledikçe yeni parti kuracakların cephesinde ayrışma daha çok netleşiyor. İlk başlarda Ali Babacan, Davutoğlu’nun da aynı çatı altında olmasını düşünüyordu. Hatta bu konuda bir çaba içerisindeydi. Ama Abdullah Gül, başından itibaren Davutoğlu’nun yeni siyasi hareket içinde olmasına sıcak bakmadı. Hatta mesafeli tutumunu korudu. Bu yılın başlarında eski bakanlardan oluşan bir grubun da Abdullah Gül’e giderek “Davutoğlu varsa biz yokuz” dedikleri söylenmişti. Gül’ün de “Davutoğlu yok. Siz işinize bakın”yanıtını verdiği konuşulmuştu. Abdullah Gül, merkeze hitap eden, Avrupa Birliği endeksli bir parti kurmayı amaçlıyor. O nedenle Davutoğlu’nun “İslamcı”çizgisinin yeni partinin üzerine düşmesini istemedi. Ayrıca lideri olduğu bir harekete ortak kabul etmemesi de işin başka bir yüzünü oluşturuyor.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

ÇOK OKUNAN HABERLER
Doğan Çağlar: Yavuz Ağıralioğlu, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasıdır Doğan Çağlar: Yavuz Ağıralioğlu, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasıdır
Ahmet Taşgetiren: Metinler tamam şimdi sıra heyecanda Ahmet Taşgetiren: Metinler tamam şimdi sıra heyecanda
Hande Fırat: 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi? Hande Fırat: 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi?
SON HABERLER
Doğan Çağlar: Yavuz Ağıralioğlu, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasıdır Doğan Çağlar: Yavuz Ağıralioğlu, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasıdır
Hande Fırat: 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi? Hande Fırat: 6’lı masanın Anayasa çalışmasına AK Parti ne dedi?
Ahmet Taşgetiren: Metinler tamam şimdi sıra heyecanda Ahmet Taşgetiren: Metinler tamam şimdi sıra heyecanda
Yalan mı? Yalan mı?
Boş beleş işlerle ocağa kadar oyalama taktiği Boş beleş işlerle ocağa kadar oyalama taktiği
Avrupa'dan alınacak dersler Avrupa'dan alınacak dersler
CHP İstanbul çatlarken AK Parti Üsküdar'ı geçti! CHP İstanbul çatlarken AK Parti Üsküdar'ı geçti!
İBB’de bu kafa olamaz İBB’de bu kafa olamaz