Taha Özhan Kimdir?

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya 2 .sıra Adayı.Taha Özhan 1977 yılında Malatya’da dünyaya gelen Taha Özhan, üniversite öncesi eğitimini Malatya’da tamamladı.

Lisans eğitimini New York’ta, yüksek lisansını ise aynı şehirdeki New School for Social Research’de “Küresel Ekonomi-Politik” alanında tamamlayan Taha Özhan, aynı bölümde sürdürdüğü doktora çalışmaları sırasında üniversitelerde çeşitli dersler de verdi. Doktorasını ''Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'' alanında yapan Taha Özhan, Düşünce kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı kurucu ekibi içerisinde yer almak üzere 2005 yılında Türkiye’ye döndü.

SETA’daki araştırmacı-direktör kariyerinin ardından, 2009 yılında SETA Başkanı olan Özhan, politik- ekonomi alanında başladığı akademik çalışmalarını, dış politika ve Türkiye siyaseti üzerine sürdürdü. SETA’da gerek Türkiye gerekse de bölge ülkelerinde saha araştırmaları yöneten Özhan, Türkiye ve Ortadoğu’da siyasal dönüşüm üzerine yoğunlaştı.

AK Parti strateji ekipleri içerisinde de yer alan Özhan, bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yakın çalışma ekibinde bulundu. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması üzerine 2014 Ağustos’unda SETA Başkanlığından ayrılan Özhan, Başbakan Başdanışmanlığı görevine atandı.Birçok uluslararası mecrada akademik çalışmaları yayımlanan Özhan, ulusal ve uluslararası medyada da sık sık yazıları ve yorumlarıyla yer aldı.

Farklı Türkçe ve İngilizce gazetelerde yazdığı köşe yazılarına Star Gazetesi, Daily Sabah ve Middle East Eye’da devam eden Özhan’ın, yayımlanmış çeşitli Türkçe ve İngilizce makale ve kitapları da bulunmakta.

BAZI YAZILARI
TÜM YAZILARI