Galatasaray 13 futbolcu gönderdi 7 futbolcu aldı

Geçtiğimiz sezonunun şampiyonu Galatasaray ise UEFA’nın Finansal Fair-Play kurallarıyla karşı karşıya kalmasından dolayı bazı istediği transferleri gerçekleştirememesine karşın 13 futbolcu gönderirken 7 futbolcu transfer etti.

Galatasaray 13 futbolcu gönderdi 7 futbolcu aldı

Galatasaray, yaz transfer döneminde 7 futbolcuyu kadrosuna katarken, 13 futbolcuyu takımdan gönderdi. Sarı-kırmızılılar, transferde 9 milyon 150 bin Euro gelir elde etti, 8 milyon 450 bin Euro harcadı ve 700 bin Euro kar etti.
Türkiye’de profesyonel liglerdeki yaz transfer dönemi 9 Haziran 2018 tarihinde başladı ve 31 Ağustos 2018 tarihinde sona erdi. Transferin ilk ayları sessiz geçerken, son günlere doğru transfer piyasası hareketlendi. Geçtiğimiz sezonunun şampiyonu Galatasaray ise UEFA’nın Finansal Fair-Play kurallarıyla karşı karşıya kalmasından dolayı bazı istediği transferleri gerçekleştiremedi.

7 geldi, 13 gitti
Galatasaray, üç büyükler olarak tabir edilen takımlar arasında transfer perdesini açan ilk kulüp oldu. Sarı-kırmızılılar yaz transfer döneminde toplam 6 futbolcuyu kadrosuna dahil etti. Aslan takımdaki 3 futbolcuyu ücretle, 2 futbolcuyla sözleşme feshederek ve 5 futbolcu ile de sözleşme yenilemeyerek takımdan gönderdi. 2 genç oyuncusunu da kiralık olarak başka takımlara verdi. Aslan, toplam 13 futbolcuyla ilişkisini keserek büyük bir maddi tasarruf sağladı.

Emre Akbaba uzun uğraşlar sonunda takıma kazandırıldı
Galatasaray; Akhisarspor ile sözleşmesi sona eren Muğdat Çelik’i kadrosuna katarak transfere başladı. İkinci transferini de ligin ikinci yarısında İtalyan ekibi Inter’de takıma kiralık olarak gelen Japon futbolcu Yuto Nagatomo’nun bonservisini alarak yapan sarı-kırmızılılar ardından İngiliz ekibi Everton’da oynayan Nijeryalı futbolcu Henry Onyekuru da kiralık olarak bünyesine kattı. Uzun uğraşlar sonunda Alanyaspor’dan Emre Akbaba’yı alan Cimbom, daha sonra Premier Lig ekiplerinden Stoke City’de oynayan ve tanıdık bir isim olan Badou Ndiaye’yi kiraladı. Transferin son gününde Akhisarspor’dan Ömer Bayramı alan sarı-kırmızılılar transferi kapadı. Aslan ayrıca 21 yaşındaki eski futbolcusu Birhan Vatansever’i de tekrar takıma kattı.

9 milyon 150 bin Euro gelir elde etti
Sarı-kırmızılı takıma para kazandırarak giden futbolcu sayısı ise 3 oldu. Luis Pedro Cavanda 2 milyon 400 bin Euro’ya Belçika’nın Standard de Liege takımına, Lionel Carole 750 bin Euro Fransız ekibi Strasbourg’a ve Bafetimbi Gomis ise Suudi Arabistan takımı Al-Hilal’e 6 milyon Euro’ya transfer oldu. Aslan bu transferlerden toplam 9 milyon 150 bin Euro’yu kasasına koydu.

Hakan Balta futbolu bıraktı
Galatasaray’da uzun yıllar mücadele eden Hakan Kadir Balta futbol kariyerine son verdiğini açıkladı. Sezonda başında takımla çalışmayan ve kampta da yer almayan Tolga Ciğerci ile Endoğan Adili de karşılıklı anlaşarak sözleşme feshedildi. Eray İşcan, Iasmin Latovlevici, Cedric Carrasso, Koray Günter ve Yasin Öztekin ile de sözleşme yenilenmedi. Genç futbolcu Doğan Can Davas, Bandırmaspor’a kiralık olarak gitti. Cimbom, sözleşme imzaladığı Birhan Vatanseveri de İnegölspor’a kiraladı.

700 bin Euro kar
Galatasaray, takıma kazandırdığı futbolculara ise toplam 8 milyon 450 bin Euro harcadı. Sarı-kırmızılılar gönderdiği 3 futbolcudan ise toplam 9 milyon 150 bin Euro kazandı. Aslan bu transfer dönemini kar-zarar olarak baktığımızda 700 bin Euro karla kapadı. Galatasaray, böylece UEFA’nın FFP kurallarına uymuş oldu.
Galatasaray Futbol Takımı’nın 2018-2019 yaz transfer döneminde gerçekleştirdiği transferlerin bedelleri ve takımdan ücret kazandırarak giden futbolcular şöyle:

GELENLER
Muğdat Çelik: Bedelsiz
Yuto Nagatomo: 2 milyon 500 bin Euro
Henry Onyekuru: 800 bin Euro (Kiralık)
Emre Akbaba: 4 milyon Euro
Badou Ndiaye: 750 bin Euro (Kiralık)
Ömer Bayram: 400 bin Euro

GİDENLER:
Luis Pedro Cavanda: 2 milyon 400 bin Euro
Lionel Carole: 750 bin Euro
Bafetimbi Gomis: 6 milyon Euro

ÇOK OKUNAN HABERLER
İnce disipline verilecek mi? İnce disipline verilecek mi?
CHP’yi bölünmeden kurtaracak tek formül CHP’yi bölünmeden kurtaracak tek formül
Kübra Par anket şirketlerini eleştirdi Kübra Par anket şirketlerini eleştirdi
CHP bir değil üç partiye hamile CHP bir değil üç partiye hamile
Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı çağrıyı Erdoğan Davutoğlu ve Babacan için yapar mı? Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı çağrıyı Erdoğan Davutoğlu ve Babacan için yapar mı?
AK Partili olsun olmasın her kadından helallik diliyorum AK Partili olsun olmasın her kadından helallik diliyorum
SON HABERLER
İnce CHP yönetimini topa tuttu İnce CHP yönetimini topa tuttu
Doğu Akdeniz ısınıyor! Mavi Vatan ve NAVTEX nedir? Doğu Akdeniz ısınıyor! Mavi Vatan ve NAVTEX nedir?
Muhalifler Nuriye Gülmen için ne diyecekler? Muhalifler Nuriye Gülmen için ne diyecekler?
Muharrem İnce CHP'den ihraç edilebilir Muharrem İnce CHP'den ihraç edilebilir
Kübra Par anket şirketlerini eleştirdi Kübra Par anket şirketlerini eleştirdi
Yatırım yaptı, unuttu, zengin oldu Yatırım yaptı, unuttu, zengin oldu
İnce disipline verilecek mi? İnce disipline verilecek mi?
Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı çağrıyı Erdoğan Davutoğlu ve Babacan için yapar mı? Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı çağrıyı Erdoğan Davutoğlu ve Babacan için yapar mı?