ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yüksek Ateş nasıl düşürülür?

Ateşi olan kişilerde nelere dikkat etmeliyiz? Yüksek ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateşi düşürmenin ipuçlarını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin. RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak cevapla.tv kameralarına yanıtladı.

07 Nisan 2018

Ateş vücudun belli enfeksiyonlarla savaşı sırasında verdiği bir reaksiyondur aslında. Vücudun hastalıklarla savaşını, savunmasını gösterir.Sağlıklı bir insanda vücut ısısı 37 derecedir. Ateşten söz edebilmek için vücut ısısının 38 derecenin üzerinde olması gerekir. Düşük bir ateşte hemen ateş düşürücü kullanmakta doğru bir yaklaşım değildir. Vücuda savunma yapabilmesi için fırsat verilmeli ateşin seyri takip edilmelidirHele konu bebek, çocuk ve yaşlı bireylerse ateş dikkatle takip edilmeli ve gerektiği yerde müdahale edilmelidir.

Peki ateşi olan kişide nelere dikkat etmeliyiz. Biraz bahsedelim:

Ateşi olan kişiye lütfen soğuk suyla banyo yaptırmayın. Bu sıklıkla halk arasında yapılan yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine koltuk altı, kasık, alın, bacak aralarına ılık kompres yapılmalıdır. Yüksek ateş çocuklarda sıvı kaybına neden olur ateşi olan kişiye bol sıvı almalı. Ateşi olan kişi üşür. Fakat üşüyor diye aşırı kıyafet giydirmek, hastanın üzerini örtmek , hastayı terletmek ateşin daha da yükselmesine sebep olacaktır. Bu sebeple hasta  ince kıyafetler giymeli. Serin, havadar ve loş bir ortamda  hastayı dinlendirmek gerekir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları belirtilen sürelerde belirtilen dozlarla almak önemlidir.sık sık ateş düşürücü vermek de doğru bir yaklaşım değildir.

Benzer Haberler