ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Vajinismus nasıl tedavi ediliyor?

Cevapla Tv Uzmanlarından Kadın Doğum Uzmanı Bektaş Yıldırım, Vajinismus hakkında bilinmeyenleri paylaştı.

08 Mayıs 2018

Pek çok kadın kendisin de yaşadığı bu cinsel sorunun adını belki de ilk kez internetten görmekte ve  “vajinismus hastalığı nedir, vajinismus ne demek, neden bende böyle bir cinsel sorun ortaya çıktı” diye umutsuzluğa kapılmaktadır. Çoğu çift bu sorunlarının yalnızca kendilerinin başına geldiğini zannetmektedir.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılması sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamamasıdır.

Vajinismus, kadınlarda vajinanın 1/3 alt kısmında yer alan pelvik taban kaslarının istemsiz (kontrolsüz) kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak tanımlanmaktadır.

Normalde vajinal kaslar kişinin tamamen kontrolünde çalışmakta iken cinsel ilişki sırasında penis girmeden hemen önce güçlü bir şekilde kasılarak penisin içeriye girmesine engel olmaktadır.

Aslında vajinismus bir hastalık değil bir “semptom” yani bulgudur. Yani vajinismus bir hastalıktan çok, bir hastalığın kendisini ortaya koyma şeklidir.

Vajinismus'un derecesine bağlı olarak istemsiz kas kasılmaları başta bel, kasık bölgesi, kalça, bacaklar olmak üzere tüm vücutta yaygın bir şekilde görülebilmektedir.

Peki Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Kadın Doğum Uzmanı Bektaş Yıldırım Cevapla.tv için anlatıyor.

Kaynak: Cevapla TV

 

Benzer Haberler