ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sese iyi gelen yiyecek ve içeçekler nelerdir?

Ses tellerine zarar veren şeyler nelerdir? Cevapla Tv Uzmanlarından KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak'a sorduk.

07 Mayıs 2018

Ses tellerini güçlendirmek için neler yapılmalı? Ses tellerine iyi gelen içecekler nelerdir?  Cevapla Tv Uzmanlarından KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak'a sorduk. 

"Çağımızın en önemli sorusu. Ne yiyeyim ki sesim iyi olsun? Ne içeyim ki sesim iyi olsun?

Birinci kural yediğimiz içtiğimiz hiçbir şey ses telinin üzerinden geçmeyeceği için sesinizi etkilemeyecektir. Fakat yiyip içtikten sonra kanımıza karışan her şey sesimizi etkiler. Sesin en iyi ilacı sadece ve sadece sudur. 

Vücudun enerjisini arttıran belli vitaminler omega 3, koenzim q10, bol proteinli gıdalar, özellikle asitsiz yiyecekler sesin enerjisini ve gücünü arttırmakta etkilidir. 

Sesi bozan en temel yiyecekler, asitli yiyeceklerdir. Örneğin; Yoğurt, ayran, çikolata, kahve, çay, alkolgibi. Eğer sesinizi iyi tutmak istiyorsanız öncelikli olarak bol salata, yeşillik, kırmızı et, beyaz et ve bol su tüketmelisiniz. Uykunuzu düzenli almalısınız ve ses eğzersizleri yapmalısınız. 

Sonuç olarak bol su tüketmek, uyku ve yemek kalitesine dikkat edin ve bol bol ses kullanın." 

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler