ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Mide-bağırsak enfeksiyonunda neler yapılmalı?

En büyük nedenin, uygun olmayan ortamlarda saklanan veya açıkta uzun süre bekletilen yiyecekler olduğunu belirten Cevapla Tv Uzmanı Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı hastalar için tavsiyelerde bulundu

08 Nisan 2018

Yaz hastalıkları arasında başı çeken mide-bağırsak enfeksiyonları, özellikle de aşırı sıcaklarda önemli oranda artış gösteriyor. Cevapla Tv uzmanı Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, bunda en büyük nedenin, uygun olmayan ortamlarda saklanan veya açıkta uzun süre bekletilen yiyecekler olduğunu belirtiyor.


Peki Mide-Bağırsak enfeksiyonu kapınızı çaldıysa ne yapmalı? İşte Suna Yapalı'nın anlattıkları:


- Hastalık süresince vücudunuzun su, tuz ve mineral desteğini sağlayın.
- İshal düzelene kadar yağsız ve az posalı diyet yapın.
- İshal süresince yağsız çorbalar, yağsız peynir, yoğurt, patates haşlaması, elma, şeftali, muz ve havuç gibi besinler tüketin.
- Bu dönemde kepek ekmekten, yağlı ve şekerli gıdalardan, baharatlardan, bol posalı sebze ve meyvelerden uzak durun.
- Halk arasında ishali azalttığı sanılan kuru kahve ve kuru çay tüketiminden kaçının! Çünkü kahve ve çay vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Bol bol su içmeye özen gösterin.
- Yapılan en önemli hatalardan biri de; hekime danışmadan ishal kesici ilaçların kullanılması. İshal kesici ilaçların bilinçsizce kullanılması, bağırsak hareketlerini yavaşlatarak sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmaların atılımını durduruyor ve bağırsak hastalığını daha da ağırlaştırabiliyor.
- Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, kanlı ve sümüklü ishallerde altta yatan bir bağırsak hastalığı olabileceğinden mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurun.

Kaynak: Cevapla TV

Benzer Haberler