ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Leke tedavi yöntemleri nelerdir?

Yüzümüzdeki lekelerden nasıl kurtuluruz? Lekelerden kurtulmanın yöntemleri nelerdir? Cevapla Tv Uzmanı Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar Leke tedavi yöntemlerinden bahsetti.

12 Nisan 2018

Leke tedavisi doğal yöntemler nelerdir? Leke tedavi yöntemleri nelerdir? sorularını Cevapla Tv Uzmanı Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar'a yönelttik. 

 'Gümüş cilt parlaklığı tedavisi diye bilinen tedavi yönteminde şöyle düşünün ki bebeklerin ciltleri beyazdır lekesizdir ama zamanla ergenliğe doğru minik minik benler lekelenmeler ergenlikten sonra sivilce izleri çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan cilte matlaşma ve lekeler ortaya çıkar işte zamanla tıpkı gümüş gibi kararan bu ciltlerin tedavisinde kullandığımız yönetemi gümüş cilt parlatma tedavisidir.

Nasıl ki gümüş dışarıda kaldığında lekelenir ve kararırsa aynı yöntemle cildimizdede gümüşü parlatırcasına parlatıyoruz bu yöntemde kullandığımız Thulium lazer ve bununla birlikte eş zamanlı uyguladığımız bakımlar ile cilt yüzeyinde hem lekelerden kurtulabiliyoruz hem ince çizgilerden ve gözeneklerden kurtulabiliyoruz hemde cildimiz ışıl, ışıl, pırıl, pırıl oluyor.

Burada korunmak için yapılması gereken tek şey güneşten korunmadır sonrasında çok zahmetli olmayan bu tedavi yöntemi tek seans yirmi dakika gibi olabildiği gibi lekenin derinliğine göre iki ve üç seans kadarda uygulanabilmektedir. Ancak seans aralıkları iki ay kadar uzun süreleri kapsadığı için aslında çok yorucu tedavi değildir ve oldukça yüz güldürücüdür. Lekeleri tedavi edebilmek için lekenin karakterini belirlemek lazım lekenin karakterini belirledikten sonra kimyasal Peeling sadece yüzeyel lekelerde uygulayabildiğimiz bir yöntemdir. Enzimatik Peeling bu daha derin lekelerde uyguladığımız bir tedavidir ki bunda cilt yüzeyine bir maske uygulanır ve bu maske cilt yüzeyinde on saat kadar kaldıktan sonra iki üç günlük süren bir arınma döneme geçer ve devamında kullanılan üç ila altı ay kadar devam edilen ev bakım ürünleri ilede tedavi tamamlanır. Yani önce yüzeydeki lekeler daha sonrada derindeki tedavi edilebilir bu yöntem ile bu yöntemden sonra güneşten korunduğu taktirde lekenin sadece bir kısmı geri dönebilmektedir.

Bu tedavilere ek olarak uyguladığımız son yıllarda özellikle son iki yıldır çok sıklıkla çok severek uyguladığımız Thulium lazer tedavisi varıdır Thulium lazerdede daha derindeki lekeler dermoepidermal bileşke dediğimiz derinin çok daha alt tabakalarında ortaya çıkan lekeler tedavi edilebilmektedir bu yöntem bir yada iki seans kadar süren yirmi dakikada tamamlanan ve devamında güneş koruyucu dışında herhangi bir ürünün kullanılmadığı bir yöntemdir ayrıca Q-switch lazerler Fraksiyonel lazerler gibi lazer sistemleride vardır ki burada kesinlikle lekenin karakteri belirlendikten sonra bu yöntemlere başvurmakta fayda vardır.

Çünkü az öncede söylediğim gibi leke derindeyse siz yüzeyi tedavi ederseniz lekeniz dahada derinleşir ama yüzeydeki lekeyide derinleri tedavi ederseniz yine derinleşir bu yüzden leke tedavisinde derinin hangi yüzeyi olduğu ve lekenin karakteri çok önemlidir. Çok dikkatli olunması gerekmektedir'

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler