ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Koenzim mucizesi nedir?

Son yıllarda sağlıklı yaşam deyince sıklıkla onun adını duyuyor, okuyoruz. Güzellikten, sağlıklı yaşama, üreme yetisine, kalpten, kansere kadar her alanda biz uzmanlar onun adından söz ediyoruz.Peki nedir bu koenzim? Bir mucize mi? Yoksa bir iksir mi? RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

07 Nisan 2018

Koenzim q aslında doğal olarak vücudumuzda bulunan, vücut içindeki birçok yaşamsal faaliyetin oluşmasında rol alan bir yağ molekülüdür. Hücrenin enerji ocakları olan mitokondrilerin iç memeranına yerleşmiş bir lipittir aslında. Koenzim hücre için gerekli enerjiyi sağlayan sistemde büyük rol oynuyor. Fakat yaşla, çevresel faktörler, kullandığımız kolestrol ilaçları gibi ilaçlar sebiyle vücudumuzdaki koenzim q seviyesi ne yazık ki azalıyor.Yaşam kalitesinde ve süresinde aktif rol oynayan bu  bu protein kaynağı için dışardan takviye kaçılmaz oluyor. Öncelikle koenzim hangi besinlerde bulunur gelin bunlardan bahsedelim.

Kırmızı ette, balıklardan sardalya ve uskumruda, yumurtada, soyayağı ve yer fıstığında bulunurken, yeşil yapraklı sebzelerden ise ıspanak, brokoli, mantar ve karnıbaharda bulunuyor. Şayet beslenmemizde bu besinleri yeterli miktarda tüketmiyorsak da dışarıdan gıda takviyeleri aracılığıyla bu eksikliği tamamlamak mümkün. Ko enzim q nun faydalarına gelince yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminden tutunda, kansere, kronik kalp rahatsızlıklarına karşı aktif olarak savaşan bir molekül koenzim. Orta yaşın üzerinde her erişkin koenzim q ya ihtiyaç duyar. Kadınlarda koenzim q 10 yaşalanmayı yavaşlatıyor evet yanlış duymadınız yaşlanmayı yavaşlatıyor. Cildin elastikiyetini sağlayan elastin lifleri ve kollajen liflerini aktif ederek antiaging etki sağlıyor. Aynı zamanda serbest radıkalleri bloke ederek antıoksidant etki özelliği ile yaşlanma etkilerini azaltırak saç ve cilt sağlığında rol oynuyor. Erkeklerde ise vücuda sağladığı enerji sayesinde yorgunluk ve halsizliğe karşı savaşırken  sperm kalitesini ve  sperm hücrelerini de artırmakta. Genç ve zinde bir beden için vücudun enerji ocaklarına destek vermekte, yaşlanma etkilerini geçiktirmektedir. Bir de kronik hastalıkları olanlar için koenzimin q etkilerinden bahsetmek istiyorum. Kolestrolü yüksek kişilerin  kullandıkları kolestrol düşürücü ilaçlar vücuttaki koenzim q 10 miktarını zamanla azaltmaktadır. Buna bağlı kaslarda yorgunluk, ağrı ortaya çıkmakta. Koenzim ayrıca tansiyon ve kalp hastalarında kan basıncının ayarlanmasında da etkin rol oynarken dıyabet hastalarında kan şekerini düzenlemekte rol oynamaktadır. Bu sebeple bu grup hastaların yaşam sürecini ve kalitesini etkileyen koenzime vücudunuzda daha fazla  yer açın diyor.

Benzer Haberler