ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İlaç ile sigarayı bırakmak mümkün mü?

Sigarayı içenlerin %70’i bu alışkanlıktan kurtulmak istemesine rağmen herhangi bir adım atmamaktadır. Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için bağımlılık derecelerini ölçüp, sigara bırakma tedavileri hakkında kapsamlı bilgiyi içeriğimizden edinebilirler. RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı.

07 Nisan 2018

Sigaranın zararlarını uzun uzadıya anlatmayacağım zira eminim içen içmeyen herkes 7 den 70 e sigaranın  insanın ömründen ömür güzelliğinden güzellik, yaşından yaş aldığını, dilinden tat, burnundan koku, bedeninden sağlık ve  bence en kötüsü ise insanların sevdiklerini hayatlarından çaldığını biliyordur. 

Kabul içmeyen biri için sigarayı bırak demek kolayken içen biri için bir o kadar zor. Sigarayı bırakmak bir irade durumu. Bir alışkanlığı terketmek hele de yılların alışkanlığı ise kolay değil ama inanın imkansız da değil. Şayet sigarayı bırakmaya gerçekten karar vermişseniz ve nikotinin vücuda girmemesinden ötürü yaşayacağınız yoksunluk sendromundan korkuyor iseniz sigarayı bırakmada ilaç desteği alabilirsiniz. Piyasada vareniklin etken maddesini ihtiva eden ilaç hekiminizin önerisi ile size yardımcı olabilir. Bu etken madde beyindeki reseptörlere bağlanarak kişinin nikotin isteğini  bloke ederek 2 haftalık periyotta bu nikotin isteğini tetikleyen reseptörlerin sayısını azaltmaktadır. Diğer sigarayı bırakma yöntemlerinden en büyük farkı ilaca başlarken sigarayı içmeye devam etmeniz akabinde ilaca başladığınız 8 ila 14. gün arasında kendi belirlediğiniz tarihte sigara içmeyi bırakıp ilaca devam etmeniz prensibine dayanır. ilaca önce düşük doz ihtiva eden formla başlanır doz kademeli ve kontrollü bir şekilde artırılır. İlaçla bağımlığa son vermek için 3 aylık bir tedavi önerilir. İlacı aldığınız dönemde çok bol su içmek ilacın olası yan tesirlerini azaltacaktır. İlaçla sigarayı bırakan kişilerin geçmişinde ya da mevcutta her hangi bir santral sinir sistemi ilacını kullanmamış olması önemlidir. Bu hasta grupları ile yine kronik hastalıkları olan bireyler kesinlikle doktor tavsiyesi ile ilaca başlamalılar.

Sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın

Benzer Haberler