ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İlaç içerken sakın bunları yapmayın!

İlaç uygulamalarında yapılan hatalar nelerdir? Çok merak edilen bu soruyu Eczacı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları...

15 Nisan 2018

Hastaların ilaç uygulamalarında yaptıkları hataların başında bilinçsiz ilaç kullanımı gelmektedir. Hasta komşusundan, internetten aldığı tavsiye ile ilacı seçer ve kullanmaya başlar. İlaç yanlış kullanımda toksik yani zehirli bir bileşendir. Çoğu zaman bilinçsiz kullanımda hasta yanlış ilacı, yanlış dozda ve yanlış yolla vücuduna alır. Bu sebeple ilaç zehirlenmeleri 7 den 70 e herkesin yaşayabileceği tehlikeli durumlardır. Bilinçsiz ilaç kullanımı sırasında yaşanan bir diğer durum ise kullanılan ilacın bir başka ilaç ya da gıda maddesiyle olumsuz etkileşimidir.Bu sebeple lütfen kullandığınız rutin ilaçları ve herhangi bir ilaca bilinen allerjik durumlarınızı hekiminizle ve eczacınızla paylaşın. 

İlacınızı, mutlaka, ilacı yutabilecek kadar su ile değil; ilacın vücutta çözünmesine imkan sağlayacak miktarda bol su ile alınız. Ayrıca bazı ilaçları alırken örneğin mide ilaçları, ya da antibiyotikler açlık tokluk durumu göz önünde bulundurularak vücuda alınmalı.Örneğin bazı besinler ilacın bağırsakta emilimini kolaylaştırıken kimisi ise mide asidini artırmakta ilacın kimyasını bozmaktadır.Vucuda ilaç almak büyük sorumluluktur. Lütfen dikkat!

Kaynak: cevapla.tv

Benzer Haberler