ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Flor uygulaması zararlı mı?

Flor uygulaması yan etkileri? Flor uygulaması nasıl yapılır? Flor uygulaması zararlı mıdır? Flor uygulamasına ne zaman başlanır? tüm merak ettiğiniz soruları Cevapla Tv uzmanı Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban cevapladı.

04 Nisan 2018

Flor uygulamasının dişlerimiz için önemi nedir?  Flor uygulaması sonrası yapılacak şeyler nelerdir? Cevapla Tv uzmanı Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban merak edilenler soruları cevapladı. 

Flor uygulamasına ne zaman başlanır?

3 yaşından itibaren flor uygulamasına başlanmaktadır.

Flor uygulaması nasıl yapılır?

Öncelikle işlem sonrasında 30-60 dk kadar birşey yiyip içilemeyeceği için öncesinde çocuğunuza su içmesi önerilir. Dişler bir hava yardımı ile iyice kurutulur. Alt ve üst dişlere sırayla flor cilası sürülür. Arta kalan tükürük ve cila bir tükürük emici yardımı ile iyice çekilir.

Flor uygulamasının yararları nedir?

Diş yüzeylerine flor uygulamasının çürüklere karşı direnç kazanmada oldukça etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Flor uygulaması zararlı mıdır?

4 ayda bir flor uygulaması çürük oluşumunu engellemek açısından oldukça faydalıdır. Bu uygulama diş yüzeylerine yapıldığından, sistemik bir uygulama olduğundan ve arta kalan flor tükürük emici ile ağızdan alındığından çocukların sağlığı açısından herhangi bir zarar teşkil etmez.

Flor uygulaması hangi sıklıkta uygulanır?

Çürük riski yüksek bireylerde 4 ayda bir, ağız hijyeni iyi olan bireylerde ise 6 ayda bir kez flor uygulaması yapılmaktadır.

Benzer Haberler