ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ergenlikte karşıt gelme bozukluğu nedir?

Karşı çıkma bozukluğu, karşıt olma karşı durma tedavisi hakkında bizleri Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç bilgilendirdi.

16 Nisan 2018

ergenlerde davranış bozukluğu tedavisi, yetişkinlerde davranış bozukluğu tedavisi Cevapla Tv Uzmanı Uzman Psikolog Fundem Ece Kaykaç tavsiyelerde bulundu. 

Ergenlikte karşıt gelme özellike aileye dair karşılaşılan bir durum aslında bu çok olumsuz değildir. Ondan buna olumsuz diye bakmamak gerekiyor belki çünkü ergenlik dönemine giren çocuk ne yapar artık bir yetişkin olmaya adım atmıştır yani kendi karakterini ortaya koymaya başlamıştır. Buda ne demek oluyor tamam artık özerkleşiyor kendini yani bir birey olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Siz ne kadar onun iyiliği için önerilerde bulunsanızda bunu kabul etmiyorsa çok yanlış birşey değil aslında çok olumsuzda bakmamak gerekiyor belki burda çünkü kendisi aslında bir birey olmaya çalışıyor özerkleşmeye çalışıyor anlamına gelmektedir. Karşıt gelme ergenlik döneminde çokça görülen bir durum burda karşınızdakini anlamaya çalışma empati kısmını geliştirmek ne hissediyorda karşı çıkıyor ne hissediyorda bana zıt gidiyor gibi durumlarda onu anlamak onun yaşına belki inmeye çalışmak o dönemleri hatırlamak size fayda sağlayacaktır.

Kaynak: Cevapla Tv

Benzer Haberler